Kanada – odpočinok, pamiatky, počasie, kuchyňa, zájazdy, fotografie, mapa

Kanada - odpočinok, pamiatky, počasie, kuchyňa, zájazdy, fotografie, mapa

Kanada – štát zaberajúci významné územie Severnej Ameriky. Táto krajina je na druhom mieste na svete z hľadiska veľkosti územia. To je umývané tichomorským, atlantickým a arktickým oceánom. Južné hranice Kanada zdieľa s USA, na severovýchode – s Dánskom, na východe – s Francúzskom. Hranica medzi USA a Kanadou je najdlhšia spoločná hranica na svete.

V Kanade žije asi 34 miliónov ľudí. Archeologické vykopávky ukazujú, že v krajine ľudia žili už pred 26,5 tisíc rokmi. Bluffish a Old Crow Flats sú najstaršie archeologické lokality v krajine.

Domorodí ľudia sú indiáni, dnes tvoria asi 500 tisíc ľudí. Kanada je krajinou rôznorodého etnického zloženia. Podľa najnovších údajov je obývaných 43 skupinami národov. Najvýznamnejší z nich tvoria Kanaďania – približne 31%. Nasledujúci prídu Briti – 20%, Francúzsko – 15%, Škóti – 14,5%, Íri – 13%, Nemci – 9,7%, Taliani – 4,4%, Číňania – 4% Ukrajinci – 3,7%, Holanďania – 3,2%, Poliaci – 3%, Rakúsko – 3%, Rusi – 1,5%.

Kanada sa nazýva krajinou prisťahovalcov. Hlavný nárast počtu obyvateľov je spôsobený prisťahovalcami z iných krajín sveta, ktorí vedia o vynikajúcich podmienkach pre pokojný rodinný život vytvorený v Kanade. Neexistujú žiadne rasové konflikty, ľudia rôznych národností a náboženstiev tu dokonale pracujú.

V Kanade bola zriadená ústavná monarchia, zatiaľ čo parlament funguje. Krajina je dvojjazyčná, úradné jazyky sú francúzština a angličtina. Vzdelaná osoba, ktorá má vážny post v štáte, hovorí plynule v oboch jazykoch. Tradične sa aj správy v Parlamente čítajú čiastočne v angličtine, čiastočne vo francúzštine.

Vzhľadom na osobitnú rozmanitosť je náboženská kompozícia tiež heterogénna. Kresťania sa považujú za 77% obyvateľov Kanady, 17% – ateistov, zvyšok obyvateľov krajiny je predstaviteľmi rôznych náboženstiev.

Národná mena je kanadský dolár.

Kanada – hlavné mesto a veľké mestá

Hlavným mestom Kanady je mesto Ottawa s počtom obyvateľov 875 000 obyvateľov. Nachádza sa na brehu rieky s rovnakým názvom. Pokiaľ ide o životnú úroveň, Ottawa sa umiestňuje na 6. mieste na svete. Riadia ho Rada, ktorej vedie starosta.

Mesto sa stalo metropolitným mestom v polovici 19. storočia, kedy sa jednotlivé jednotky zlúčili do jedného štátu.

1

Ottawa sa vyznačuje veľkým množstvom zelených plôch a vody. Ulice v meste sú rozložené. Obytné domy sú väčšinou malé podlažia. Ottawa je od pobrežnej zóny oddelená zeleným pásom (lesy a orná pôda).

Ďalšie veľké mestá v Kanade sú Toronto, Vancouver, Montreal a Calgary.

Kanada – Dovolenka a výlety

Kanada je už dávno atraktívnou turistickou destináciou. Krajina s obrovskou dĺžkou a storočnou históriou sústreďuje na svojom území neuveriteľný počet pamiatok starovekej a modernej kultúry. V Kanade chodia na turistiku, autobusy, vodné a letecké výlety.

Cestou pozdĺž rieky svätého Vavrinca v provincii Quebec sa môžete dozvedieť o francúzskom dedičstve, ktoré si mestá Montreal a Quebec udržiavajú so zvláštnym znepokojením. A tí turisti, ktorí chcú navštíviť Newfoundland alebo Labrador, sa budú môcť oboznámiť s históriou starých Vikingov.

Fanúšikovia ekoturistiky Kanady otvoria širokú škálu oblastí s neuveriteľnou krásou scenériou. Kvôli svojej dlhej dĺžke má krajina prírodné zóny, ktoré sa navzájom líšia od flóry, fauny a povrchových prvkov. V Kanade postavili okolo 40 parkovacích plôch, mnohé chránené oblasti. Najznámejšie sú parky nachádzajúce sa v skalnatých horách. Tu je príležitosť nielen uvažovať, ale aj zapojiť sa do rybolovu, horolezectva, cykloturistiky, plávania na rýchlych riekach.

Kanadské provincie, ktoré sú v pobrežných zónach, majú možnosť preukázať turistom krásu oceánov. Vodné výlety sú organizované s cieľom sledovať život vtákov a veľký morský život v ich prírodných podmienkach. Najlepšie je pozorovať veľryby a pečate v zálive Svätého Vavrinca.

Zvlášť populárne v posledných rokoch sú pozorovania unášaných ľadovcov. Beaufortské more a Atlantický oceán poskytujú túto príležitosť. Zaujímavé sú aj pozorovania severných svetiel. Najčastejšie sa to prejavuje v jazere Watson.

Tradičné dovolenky na pláži sú bežné v južných častiach krajiny. Najlepšie pláže sa nachádzajú v Novej Škótsku a New Brunswick.

Potápanie a zjazdové lyžovanie sú typmi aktívneho trávenia, ktoré mnohí turisti užívajú, v Kanade sú k dispozícii v mnohých provinciách a mestách.

Neuveriteľnú popularitu ponúka cestovný ruch s cieľom nakupovať. West Edmonton je jedným z najznámejších svetových nákupných centier. K dispozícii je asi 800 obchodov, tri tucty kín, viac ako 100 reštaurácií a kasíno a veľa zábavných klubov.

Kanada – atrakcie

Quebec má zoznam turistických atrakcií, ktoré obyvatelia zvyčajne venujú pozornosť. Medzi nimi Cape Diamant, obklopený pevnostnými stenami 17. storočia, citadou postavenou Britmi v 19. storočí, budovou Národného zhromaždenia, hotelom Chateau-Frontignac a ďalšími.

V údolí Jacques-Cartier je národný park, ktorý sa nazýva súostrovie Mingan. Jaskyne, jaskyne, skaly a mosty boli vytvorené samotnou prírodou alebo skôr silou vody. Vo vnútri jaskýň sú nádherné výhľady: fantastické útvary z pozostatkov starých obyvateľov morskej hlbiny.

Prvá cesta Kanady bola nazvaná Kráľovská cesta. Bol vytvorený na jazdu koňmi. Od konca 18. storočia táto cesta spájala najvýznamnejšie provinčné mestá – Montreal a Quebec.

V najväčšej kanadskej provincii (podľa počtu obyvateľov) – Toronto, medzi hlavnými atrakciami – údolie Veľkých jazier, mrakodrap – televízna veža CN Tower, umelecká galéria, kráľovské múzeum. V tejto oblasti sa nachádza aj známe Niagarské vodopády.

V hlavnom meste Kanady – Ottawy je hlavná časť mesta uznávaná ako Hill Hill. Je tu celý komplex domov postavených v štýle “gotiky”. Rok výstavby je roku 1922 a hlavnou časťou skladby je veža sveta.

Kanada – počasie (podnebie)

Každý región Kanady sa vyznačuje vlastným podnebím. Je to spôsobené veľkou dĺžkou krajiny zo severu na juh a zo západu na východ.

Zima môže byť dosť ťažká, priemerná teplota v januári je niekedy -15 stupňov. Teplotné záznamy v Kanade nie sú nezvyčajné. Takže tam boli roky, kedy teplota kolóny klesla na -45 stupňov! A súčasne sa fúkajú ľadové, prenikavé vetry.

Najnižšia teplota v zime bola zaznamenaná v Yukon (-63 stupňov). Navyše výška snehovej pokrývky v niektorých oblastiach dosahuje výšky 3 až 4 metre!

Existujú však územia s miernym podnebím, kde sú zimné aj letné dostatočne mäkké, bez náhlych teplotných výkyvov. Napríklad pobrežie Britskej Kolumbie.

Počasie v Kanade teraz:

Kanada - odpočinok, pamiatky, počasie, kuchyňa, zájazdy, fotografie, mapa Kanada - odpočinok, pamiatky, počasie, kuchyňa, zájazdy, fotografie, mapa

Kanada – kuchyňa

Kanadská kuchyňa vznikla pod vplyvom anglickej a americkej tradície. A iba v Quebecu dominujú recepty francúzskeho pôvodu. V Novej Škótsku boli distribuované britské a nórske jedlá.

Nadnárodné zloženie je hlavným zdrojom kultúrneho miešania. A kuchyňa nie je výnimkou. Čínske, ruské, grécke a ukrajinské pochúťky sú pripravené ako národné pokrmy. A dokonca aj “rýchle občerstvenie”, ktoré pochádzalo z Ameriky, sa pevne usadilo medzi reštauráciami rýchleho občerstvenia v Kanade.

Typické kanadské jedlo je šťavnatý steak. Je vyrobená z rýb alebo z mäsa.

Všetko o mäse je v Kanade za prémiu. Langets, pečené hovädzie mäso, steaky sú pripravené všade. A “fillet-brochette” je považované za hlavné národné jedlo. To je slanina, navlečená na špíz v poradí s šampiňónmi a cibuľou. Je vyprážaný na šupke.

Zeleninová polievka je tradičným prvým pokrmom v tejto krajine. Najčastejšie sa pripravuje s karfiolom a paradajkami. Tiež Kanaďania ako polievka so zeleninou, rezancami a krutónmi.

Morské plody a ryby sú neodmysliteľnou súčasťou ponuky.

Ale vrcholom varenia v Kanade bol slávny javorový sirup. To je varené z jarnej šťavy z kanadského javora. Šťava sa varí do hustého stavu a nepoužíva sa žiadna ďalšia zložka. Ak chcete vyrobiť liter sirupu, musíte si vziať 40 litrov šťavy.

Kanada – zaujímavé fakty

V Kanade je kráľovská spojená polícia. V bežných ľuďoch sa nazývajú “červené uniformy”, pretože forma týchto zamestnancov je v tejto farbe namaľovaná.

Toto je jediná štruktúra na svete, ktorá vykonáva takéto funkcie. V niektorých provinciách konská polícia nemá všetku moc, pretože tu pôsobia jej vlastné policajné orgány.

Pridané polícia získala slávu počas obdobia “zlatého spevu”. Hollywood trochu zdobil a prehnal úlohu tejto služby. Do dnešného dňa je konská polícia hlavným ochrancom práva v Kanade.

Kanada – spracovanie víz

Ak chcete vstúpiť do Kanady, potrebujete vízum. Vykonáva sa prostredníctvom veľvyslanectva krajiny alebo akoukoľvek akreditovanou organizáciou.

Požadované dokumenty:
• cestovný pas,
• Farebné alebo čiernobiele fotografie,
• prihláška vo francúzštine alebo angličtine,
• Opis trasy,
• Informácie o dostupnosti požadovaného množstva meny,
• Informácie z pracoviska, štúdium.

Kanada – veľvyslanectvo

V Moskve sa veľvyslanectvo Kanady nachádza na domove Starokonyushenny Lane. Telefón: 925-60-00.

1
Ссылка на основную публикацию
2019