Petržlen, ako záhradnícke plodiny, nevyžaduje veľké investície a komplexnú starostlivosť o výrobu výrobkov, dobrá úroda sa dá získať aj na malom pozemku správnou prípravou a výsevom semien.
Ale napriek tomu sa vyžaduje, aby sa držal určitého spôsobu kultivácie av čase, aby zber úrody.
Contents
- 1 Pestovanie petržlenu: výber semien na vrcholy a korene
- 2 Listová petržlenová vňať
- 3 Koreňová petržlenová vňať
- 4 Pestovanie petržlenu: výsev
- 5 Pestovanie petržlenu: úprava, hnojenie
- 6 Zhromažďovanie a skladovanie petržlenu
- 7 Petržlen na parapete
- 8 Odporúčania pre pestovanie petržlenu
- 9 Pestovanie petržlenu: hlavné škodcov a spôsoby, ako s nimi bojovať
Pestovanie petržlenu: výber semien na vrcholy a korene
Mnohí výrobcovia nákladných vozidiel vyberajú koreňovú petržlenovú rastlinu – táto rastlina je univerzálna. Triedy listovej petržlenu možno použiť len pre zeleninu, korene nie sú podávané na stôl. V koreni, čo je hustá a hustá koreňová plodina, sa používa na výrobu omáčok a chuťové nátierky. V tomto prípade sa listy tejto odrody používajú aj na výživu. Ale nemôže byť rez pred rastom koreňovej plodiny, a toto mazivo chutí hrubšie ako listnaté.
Pri výbere odrody pre vašu záhradu berte do úvahy tieto charakteristiky:
• Je potrebné pestovať odrodu, ktorá je vo vašom regióne regionalizovaná.
• Je žiaduce, aby mohla byť vysadená v skleníkoch;
• Je potrebné, aby odroda bola odolná voči najbežnejším chorobám kultúry;
• Odporúča sa výber odrôd s maximálnym výnosom.
Listová petržlenová vňať
Táto odroda sa deje s jednoduchými listami a kučeravými (povrch listu s vonkajšie atraktívnymi ohybmi). Bush rastie až do 30 cm v priemere, jeho rast dosahuje 60 cm.
• vánok. Stredne zrelá odroda, dlho nevystúpi po rezaní zelenou, môžete získať prvý zber po dobu 2,5 mesiaca;
• Moskrauh. Rastlinná odroda, ktorá sa používa v čerstvej i sušenej forme, sa šíri kvôli jej atraktívnemu vzhľadu.
• Esmeralda. Stredne zrelá odroda, hmotnosť rastliny dosahuje 50 gramov. Na výstupe je vytvorených až 30 listov. Po zozbieraní zelených rastlín rýchlo obnoví vegetatívnu hmotu;
• bravo. Odroda je chovaná v Rusku, vyznačuje sa vertikálnym rastom listov a silnou arómou.
Koreňová petržlenová vňať
Najbežnejšie odrody sú:
• žatvy. Predčasná zrelosť odrody, vhodná na použitie v zime;
• Bordovikskaya. Neskorá, výnosná a odchovaná odroda, hmotnosť koreňov až 170 g;
• Kořen Berlín. Včasná zrelá odroda, príjemná chuť so silnou vôňou koreňovej zeleniny;
• list. Je dobré, že okrem koreňa, z rastliny, môžete odstrániť asi 60 listov naraz.
Pestovanie petržlenu: výsev
Plota na výsev petržlenu začína byť pripravená z jesenného kopania pôdy, v tejto dobe sú lôžka naplnené organickými hnojivami v vedre na 1 m2. Kultúra, zasiate v radoch, s radmi medzi 25-30 cm, dáva väčšiu produkciu. Pred zasiatím sa na jar nanášajú minerálne hnojivá na lôžko a uvoľňujú sa hrádze. Zariadenie potrebuje veľa draslíka a dusíka.
Pri koreňovej odrode petržlenu na 1 m2 pridajte 10-20 g dusičnanu amónneho, superfosfátu 20-25 g, 15 až 29 g síranu draselného.
Aby ste rýchlo vytvorili zariadenie na petržlenové listy, musíte použiť iné množstvo hnojív – 35 gramov dusičnanu amónneho, 15 g superfosfátu a 10 g síranu draselného.
Semená sa osijú v predpripravených drážkach hlbokej hĺbky 1 cm, po ich výseve sú posypané zeminou, prevrátené a zalievané postele. Aby sa semená rýchlo a harmonicky objavili, miesto je pokryté agrofibrom alebo filmom.
Ak chcete prijímať zelené celé leto, listová petržlen sa zasiela niekoľkokrát, je možné zasiať semená v lete do 10. júla.
Ranná jarná výsev petržlenu je optimálny pre rozvoj závodu, v priebehu tohto obdobia rastlina spotrebováva rezervy vlhkosti vytvorené v dôsledku topenia snehu. Je možné vysiať koreňovú petržlenovú bielizeň až skoro na jar. Na 1 m2 spotrebuje 1 g koreňovej petržlenovej semienky a 2 g listu. Pred sejbou sa semená vyklíčia na vlhkej gáze 5 dní, po 10 dňoch sa objavia prvé semenáčiky.
Zelená petržlen môže byť získaná tým, že núti, najprv sú korene pokryté vlhkým pieskom, až kým sa korene neobjavia. V tomto prípade je potrebné udržiavať teplotu 2 stupne, potom sú korene vysadené na záhrade v pripravených drážkach.
Je potrebné použiť koreňové plodiny s hmotnosťou približne 60 gramov. Mali by byť zasadené v hĺbke 15 cm, umiestnenie koreň v uhle 45 stupňov medzi radmi opustiť priestor 10 cm medzi rastlinami v sérii 5 cm. Nemožno zaspať hlavy a krku petržlen pôdu.
Pre obidva spôsoby sú najvhodnejšie pôdne alebo sodno-podzolické pôdy. Na hustých pôdach, koreňová petržlenová forma tvorí škaredé korene. Koreňová petržlenka sa zvyčajne vysadí na lôžku po kultivácii, pod ktorou sa zaviedol hnoj a odroda listov sa dokonale vyvíja, keď sa vysadí na čerstvý hnoj. Najlepším predchodcom tejto rastliny je cibuľa, uhorka a kapusta. Lôžko musí byť naplnené komplexnou minerálnou kompozíciou.
Pestovanie petržlenu: úprava, hnojenie
Petržlen, na rozdiel od mrkvy, možno riediť celé leto, táto kultúra v každom veku môže byť použitá pre jedlo. Môžete nechať petržlen na zimu na otvorenom teréne, takéto rastliny s nástupom jari budú poskytovať svojmu stolu, čerstvé zelené listy a poskytnú kvalitný koreň. Ak na mieste nie je malý sneh alebo vôbec nie je snehová pokrývka, potom sú postele s petržlenom pokryté vrstvou humusu alebo rašeliny s vrstvou do 7-10 cm.
Nemôžete pestovať petržlen na samostatnej posteli, rastie dobre v inter-riadky inej zeleniny, môžete dokonca rastlín na okraji pozemku s zemiakmi. Len v blízkosti mrkvy nie je možné pestovať túto kultúru.
Atraktívne a efektívne vyzerá petržlen, umiestnený ako okraj alebo obruba, v blízkosti ročných kvetov. Táto rastlina je obyčajný bylina v kontajneri záhradníctvo, výsadba s inými vonnými rastliny v črepníkoch alebo kontajneroch, môžete vytvoriť akýsi “kuchynské záhrady”, ktorá vám poskytne zimných čerstvými bylinkami. Petržlen je možné pestovať po celý rok. Rastlina je nenáročná na podmienky, hlavnou vecou v tejto oblasti je včasné odstránenie burinových rastlín a organizácia vhodného mikroklímu.
Zalievanie výsadbu je lepšie vo večerných hodinách, koreňová odrody dobre reagujú na ťažké zalievanie v auguste, počas tohto obdobia korene hromadí veľa užitočných predmetov, nezabudnite decimovať plodiny, voľné zeminy, uvoľnili lôžka burín.
Ak často odtrhávate od rastlinnej lôžka k zelenom (môže byť použitý kedykoľvek rast petržlenu), riedenie sa vyskytuje, keď rastú kroviny. Koreňová petržlenová vňať, riedenie je nevyhnutné bez zbytočného odchodu, nezáleží na tom, či potrebujete zelenú na stôl alebo nie.
Počas prvého riedenia sa medzi rastlinami ponechá priestor asi 3 cm po uplynutí 12-16 dní, opakujte túto operáciu. Naposledy vytiahli extra kríky, pričom medzi sebou zostali 5-10 cm voľného miesta.
Z času na čas kontrolujte rastliny, ich listy by nemali byť stopy životne dôležitých účinkov hmyzu a bez príznakov ochorenia, je potrebné prijať bezpečnostné opatrenia včas a nezničiť zber zelene a koreňových plodín.
Weeding petržlenu sa vykonáva niekoľkokrát počas celej sezóny. Pri hromadnom výskyte sadeníc sa uskutoční prvé pletenie, najlepšie by malo byť spojené s vrchným obväzkom. K tomu použite komplexné minerálne prípravky v tekutej forme. V priebehu sezóny sa vykonávajú dve dodatočné hnojivá s prestávkou počas dvoch týždňov.
Petržalka sa napojuje dvakrát alebo trikrát do roka na tridsať litrov vody na 1 m2 pri zohľadnení poveternostných podmienok. Nedostatok vlhkosti ovplyvňuje kvalitu zelene z tohto dôvodu, v suchom období závodu, musíte viac vody.
Zhromažďovanie a skladovanie petržlenu
Dva 50-60 dní po výskyte klíčky, s výškou petržlenových kríkov 20-25 cm, môžete najskôr zbierať zeleninu. Potom sa v priebehu sezóny, je znížená ďalšie 2-3 krát, najkvalitnejšie zelené od zberu prvého rezu. Odporúča sa dodržiavať medzery 40 dní medzi odrezkami zelene. Nesmie sa zabúdať na to, že pri zbere listov petržlenu necháme dlhé stopky dlhé najmenej 5 cm, aby nedošlo k oneskoreniu ich následného rastu.
Zhromaždiť korene petržlenu v jesennom období, až do prvého mrazu, rezané zeleniny a korene na chladnom mieste, pokryté pieskom (rovnako ako mrkva). Na skladovanie v zime sú korene jemne podkopané, listy sú starostlivo vyrezané a uložené na skladovanie. Aby sa zabezpečilo, že koreňové plodiny sú veľké a kvalitné, je nežiaduce odstrániť listy počas rastu rastlín.
Koreňová petržlenová polievka, nemôžete na jeseň vyčistiť. Potom po roztopení snehu môžete zbierať prvé čerstvé bylinky vo vašej záhrade. V zimnom období je vhodné použiť koreňovú zeleninu petržlenu na zelenú destiláciu na parapete.
Listová petržlenová šupka sa odstráni v akomkoľvek vhodnom čase a potom sa suší v tieni alebo, ak je to možné, zmrazí sa. Rezané zeleniny môžu byť vo výške kríkov 10-15 cm, počnúc polovicou júna.
Petržlen na parapete
Čerstvé listy tejto rastliny môžu ľahko rásť na parapete v byte po celý rok. Táto technológia nevyžaduje špeciálne znalosti, je dôležité len nájsť kvalitné koreňové plodiny.
Rastú zeleniny na parapete koreňovej zeleniny môže byť nasledovné:
• Na konci jesene, predtým, ako pôda v zeleninovej záhrade zmrzne, opatrne vykopajte veľké korene;
• Pripravte nádobu vhodnej veľkosti alebo krabice (s objemom minimálne 3 litre), v nádrži je potrebný drenážny otvor;
• Univerzálny základný náter umiestnite do hrnca a navlhčite ho. Vytvárajte drážky v nich a pestujte koreňové plodiny, ich vrcholy nemôžu byť pokryté zeminou;
• Petržlen, rastúci na parapete by mal byť mierne napojený. Nezávisle raz za týždeň sa nádoba s rastlinou otáča okolo osi o 10 stupňov, teplota by sa mala udržiavať približne o 20 stupňov.
Takže po prvých dvoch týždňoch môžete získať prvé čerstvé zeleniny.
Odporúčania pre pestovanie petržlenu
1. Rastliny vysadené pozdĺž obvodu miesta, kde sa pestuje iná zelenina, ich zachránia pred inváziou slizu;
2. Vďaka krásnym listom môže petržlen dokonale vidieť v záhradných vázach alebo krabiciach na balkóne s rastúcimi kvetmi;
3. Ak chcete dlhšie nechať čerstvé listy petržlenu, ponorte ich do roztoku stolového octu zriedeného na polovicu vodou po dobu 0,5 hodiny;
4. Hoci petržlen nie je kultúra milujúca vlhkosť, rast listov sa odkladá vo veľmi suchom a horúcom lete a hrubší. Ale zároveň listy nahromadia viac éterických olejov, stávajú sa omnoho viac voňavými;
5. Na konci sezóny vykopať niekoľko kríkov, vysadiť ich do kvetináčov, odviezť ich do bytu, aby ste mohli v zime potešiť vašu rodinu s čerstvými zeleňami.
Pestovanie petržlenu: hlavné škodcov a spôsoby, ako s nimi bojovať
Biela hniloba
Na koreňových plodinách sa nachádza biela zberač húb, v dôsledku čoho vidíte sklerotia huby. Mäkké tkanivá rastliny sa stávajú mäkkými, získavajú hnedú farbu a potom hnilobu koreňových plodín.
Penosporoz
Zjavné známky choroby na listoch rastliny na hornej ploche prvých miestach sa objaví chlorotické, potom dostanú väčšie a trvať na žltkastý odtieň, potom zase hnedé a zdá plaketu s miernym fialovým odtieňom spodný list.
hrdza
Táto petržlenová choroba sa vyvíja skoro v lete, hnedo-žlté podložky sa objavujú na stopkách a pod listami.
Biele škvrny
Vo všeobecnosti je choroba videná na stopkách a zo spodnej časti listu, objavujú sa škvrny žltého okrového odtieňa a tmavý okraj s šírkou 1 – 5 mm. Po chvíli sa rozložia po celej šírke povrchu listu. Na tkanivách postihnutých touto chorobou sa v tkanive rastliny nachádza veľa bodkovitých ružiek.
Kercosporóza listov
Ochorenie je viditeľné na listoch, dáždniky so semenami a stopkami. Z vonkajšieho hľadiska vyzerajú ako špinavé hnedé, uhlovité, zaoblené, predĺžené alebo nepravidelne tvarované škvrny s veľkosťou maximálne 6 mm. Po chvíli blednú v strede a na okraji nápadného tmavého pásika.
Nematoda stonky
Larvy a dospelý hmyz vysávajú šťavu z rastliny, petržlen začne zaostávať vo vývoji, ich stopky sú ohnuté.
Blok karotky
Hmyz je malý, svetlozelený farba, dospelí aj larvy vysávajú šťavu z listov.
Melónový kaviár
Žije kolónie, ktoré sú na výhonkoch a spodnom povrchu listov. Vtáky sa živia šťavou zo všetkých častí rastliny, čo vedie k žltačkovaniu, vráskam a smrti.
Mrknutá múčka
Petržlen sa zle vyvíja, listy sa stávajú fialovo-červeným odtieňom, časom sa vyčerpá. Larvy škodcu žijú v koreňových plodinách, kde sa vyrábajú mnohé skrúcané priechody malého priemeru.