Kaktus w domu: korzyści i szkody, wskazówki dotyczące opieki. Nowoczesne naukowe informacje na temat korzyści i szkód kaktusów dla ludzi i zwierząt

Kaktus w domu: korzyści i szkody, wskazówki dotyczące opieki. Nowoczesne naukowe informacje na temat korzyści i szkód kaktusów dla ludzi i zwierząt

Uprawa kaktusów od dawna jest popularna w krajach o gorącym klimacie, szczególnie w Meksyku. Tam, gdzie kaktusy są powszechną rośliną, miejscowi nauczyli się go wykorzystywać. W dzisiejszych czasach kaktusy są powszechne jako rośliny domowe na całym świecie. Jakie więc ma właściwości i jak wpływa na osobę?

Szkody i korzyści kaktusa w domu

Cactus to niesamowity i użyteczny kwiat. Jedną z jego zalet jest pochłanianie promieni elektromagnetycznych pochodzących z telewizora lub monitora komputerowego. Ludzie, którzy umieszczają kaktus na stole komputerowym, skutecznie chronią się przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

Pod wpływem kaktusa dostaje się mikrofalówka. Ta cudowna roślina eliminuje mikrofale, chroniąc w ten sposób swoich gospodarzy.

W międzyczasie, umieszczając kaktus na parapecie, właściciel chroni się przed promieniowaniem słonecznym.

Wspólne korzyści kaktusa

Kaktus jest aktywnie używany na całym świecie. Na przykład domy z niego przygotowują słodycze (dżem, galaretka, kompot). Dla takich celów echinokaktus i melokaktus są idealne. Konieczne jest jedynie gotowanie drobno pokrojonych kawałków kaktusa w syropie cukrowym. Do dżemu używa się owoców opuncji, to znaczy różnych nietrujących gatunków kaktusa.

Cactus jest aktywnie wykorzystywany w różnych branżach. Z jego owoców otrzymuje się:

· Produkty higieniczne (dezodorant, mydło, różne żele)

· Alkohol (likiery i wina kaktusowe)

· Dodatki do paszy ptasiej

1

· Żywność (napoje i słodycze)

Ta roślina jest powszechna w medycynie. Kwiaty kaktusa są wykorzystywane do produkcji witamin i hormonów, a od jagód robią okłady do leczenia różnych urazów kostnych.

Kaktus w leczeniu: właściwości i korzyści

Najczęstszą zaletą tej rośliny jest działanie antybakteryjne. Sok z kaktusa może niszczyć bakterie, patogeny i grzyby.

Preparaty oparte na kaktusach doskonale hamują procesy zapalne w organizmie człowieka, a także pozytywnie wpływają na układ rozrodczy.

Naukowcy udowodnili, że środki lecznicze oparte na kaktusach stymulują aktywność krążenia krwi, mogą korzystnie wpływać na arytmię łagodnego stopnia i dławicę piersiową.

Sok z kaktusa jest używany w leczeniu reumatyzmu, a ekstrakty wodne i alkoholowe z tej niezwykłej rośliny są używane do niedociśnienia i chorób sercowo-naczyniowych.

Jak dbać o kaktusa?

Pierwszą rzeczą, która interesuje nowego właściciela kaktusa, jest gdzie go umieścić? Najlepszym miejscem na ten kwiat jest parapet po słonecznej stronie domu. Aby uzyskać wystarczająco dużo światła, nie należy trzymać go przy oknie z żaluzjami, ale jeśli naprawdę chcesz umieścić roślinę na stole lub w szafce, musisz zapewnić, że to miejsce osiągnie promienie słoneczne.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę, że parapet, pod którym znajduje się ciepła bateria, może zrujnować życie kaktusa. W takim przypadku pomocne będzie zastosowanie stojaka termoizolacyjnego na kwiaty.

Jeśli chodzi o podlewanie, kaktusy należy podlewać czystą wodą (gotowaną lub filtrowaną), którą należy nalegać przez około jeden dzień, aby temperatura wody była w temperaturze pokojowej. Częstotliwość i objętość nawadniania zależy bezpośrednio od oświetlenia i wilgotności w pomieszczeniu. Nie ma potrzeby podlewania łodygi kaktusa, lepiej zrobić to wzdłuż krawędzi doniczki.

Nie zaleca się doniczki z kaktusem, aby się ruszyć, ponieważ roślina ta nie toleruje zmiany miejsca, ale konieczne jest przeszczepienie co najmniej raz w roku.

Miłośnicy kwiatów lub po prostu odpowiedzialni właściciele będą myśleć o nawożeniu. Cactus zaleca się nawozić od marca do września (7 miesięcy), co 2 tygodnie. Więcej informacji można znaleźć na opakowaniu nawozu.

Znaki o kaktusach

Ludzie mają skłonność wierzyć w znaki i wielu uważa za konieczne przeczytanie wszystkich przesądów związanych z nowym zakupem. Kaktus jest cudowną rośliną, ale ze względu na swój agresywny wygląd ludzie przez wiele lat postrzegali ją jako przyczynę swoich niepowodzeń. Ten użyteczny i bezpretensjonalny kwiat został oskarżony o:

· Gdy kaktus stoi, człowiek nie pozostanie na długo;

· Jeśli dana osoba otrzyma kaktusa, jego związek się zerwie.

Oczywiście kwiat nie wpłynie na relacje między ludźmi. Problem należy szukać w sobie, a nie w roślinie domowej.

· Kwitnienie kaktusa oznacza ciążę swojej gospodyni.

Taki znak pojawił się z powodu skojarzenia rzadko kwitnącej rośliny z nadejściem nowego życia.

Mity o kaktusach

1. Kaktusy nie lubią wilgoci

Kaktusy potrzebują regularnego podlewania, jak wszystkie rośliny. Tak, stojąca woda może doprowadzić do śmierci kwiatu, ale to nie znaczy, że kaktusy nie są zależne od wody. Brak stałego podlewania nie pozwala im normalnie się rozwijać i kwitnąć.

2. Kaktusy nie lubią przeszczepów

Kaktusy potrzebują obowiązkowego corocznego przeszczepu, ponieważ stymuluje to ich wzrost i rozwój.

3. Kaktusy potrzebują stałego nawozu

Ten mit jest popularny wśród tych, którzy ścigają przyspieszenie procesu kwitnienia kaktusa. W rzeczywistości przekarmienie rośliny nawozami może prowadzić do śmierci i do osiągnięcia kwitnienia, w tym przypadku i wcale się nie uda.

4. Szybki wzrost wskazuje na dobry stan kaktusów

Jeśli kaktus rośnie szybko, może to oznaczać nadmierne spożycie roślin i nadmierną opiekę nad nim. Szybciej się rozwija – szybciej umiera.

Jakie rodzaje kaktusów szkodzą zdrowiu ludzkiemu

W celach leczniczych kaktusy nie mają przeciwwskazań. Jeśli chodzi o zawartość tego kwiatu w domu, pytanie jest kontrowersyjne. Wiele osób, które są ostrożne pod względem wyglądu, przypisuje mu wiele negatywnych cech, a także winę za wszystkie swoje problemy.

W rzeczywistości kaktus nie powoduje żadnych szkód dla ludzi. Konieczne jest dbanie o roślinę. Jeśli kwiat otrzyma wszystko, czego potrzebuje, to nie będzie nikogo, kto by się przestraszył.

Ale są ograniczenia w stosowaniu kaktusów. Kilka gatunków może stanowić zagrożenie dla ludzi: wywoływać halucynacje słuchowe i wzrokowe, powodować zaburzenia niektórych układów ciała. Następujące rodzaje kaktusów mają negatywny wpływ:

· Lofofor Williams

· Lutea Lofofora

· Wrzosowisko Lofofora

· Turbinicarpus

Te gatunki kaktusów rosną głównie w Ameryce Południowej, ich hodowla jest zabroniona przez prawo.

Szkodliwy wpływ kaktusa na zwierzęta domowe

Zwierzęta domowe, choć inteligentne, ale w większości są podatne na naturalne instynkty. Psy na przykład lubią coś przegryźć. Oczywiście wynika to z fizjologii, ponieważ w ten sposób zwierzak pokazuje, że jest samotny, bolesny, znudzony, a szczenięta również znają świat. Jest to niebezpieczeństwo kaktusa dla psów, ponieważ jeśli zwierzę nie ma specjalnych zabawek, może ono obgryzać i kłującą roślinę. Nawet jeśli kaktus nie jest trujący dla psa, nadal będzie wywoływał duży dyskomfort. Kręgosłupy mogą utknąć w jamie ustnej i narządach wewnętrznych psa, co może prowadzić do smutnego wyniku.

Koty mają inny problem – nie mają wystarczającej ilości zieleni. Ponieważ koty są lizane przez cały czas, grudki wełny utknęły w przewodzie pokarmowym. Rośliny wpływają na koty jako środek przeczyszczający. Ale gdy kot próbuje wywołać wymioty, wybiera kaktusa. Kaktusy mogą powodować, że kot odurza organizm.

Na podstawie powyższego można dojść do wniosku, że koty nie są przyjaciółmi. Konieczne jest staranie się ograniczyć jak najwięcej zwierząt domowych do tej niezwykłej rośliny, aby zachować zarówno życie zwierząt domowych, jak i kaktusów.

Niewiele wiadomo na temat korzyści i szkód kaktusa, pomimo faktu, że istnieje w prawie każdym domu. Dbałość i pozytywne nastawienie do rośliny, dadzą szansę na wykorzystanie wszystkich użytecznych właściwości egzotycznego kaktusa.

1
Ссылка на основную публикацию
2019