Мирисна, зрела, сочна пулпа кајсије је једна од омиљених деликатеса одраслих и деце. Посавши воће, најчешће, особа избацује кернел, али узалуд. Да ли је могуће јести семе кајсије? Могуће је, јер у језгру који се крије иза густе љуске налази се пуно корисних супстанци за тело. Верује се да ако се правилно користе, могу имати куративни ефекат. Најважније је да правилно користите семе марелице и да не занемарите контраиндикације.
Contents
Шта је у саставу марелица зрна?
Каменови од кајсија, чије су користи за здравље открили кинески лекари, имају прилично пријатан укус. Јединствена својства нуклеуса се користе у лечењу зглобова и разних кожних обољења. Такође се врло често користе у козметологији.
Састав костију укључује следеће супстанце:
• протеини, масти и угљени хидрати;
• гвожђе, калцијум, фосфор, калијум;
• Пигменти природног порекла и есенцијалних уља;
• групе витамина А, Ц, Б, ПП;
• цијановодонична киселина.
Коже марелице: наношење штете нуклеима
Након што су научници спровели истраживање и детаљно проучили ефекат сваке супстанце композиције на тело, дошли су до непријатног закључка. Наравно, није забрањено јести костију марелица. Штета људима ће бити видљива само ако су преједана.
Након ингестије, амигдалин почиње да се ослобађа из језгра, што је извор цијановодоничне киселине. Са његовим прекомерним надокнадама може бити тешко тровање.
Међутим, постоји још један метод, како безбедно користити кости марелице. Оштећење тела биће елиминисано ако претходно осушите језгро у пећници.
Дневна дознака свежег семена марелица је 40 грама. Важно је да семе нису стари, јер је садржај токсичних елемената у њима већи.
Контраиндикације и симптоми тровања
Каменови од марелице могу узроковати штету ако се користе у следећим случајевима:
• са дијабетес мелитусом;
• преједање током трудноће и током периода лактације;
• за повреде штитне жлезде;
• са болести јетре.
Током трудноће и током рађања, зрна нису забрањена, али им не треба више од 20 грама дневно. За малу децу, семе се може давати у истој количини, уколико није било алергијске реакције.
Ако особа користи више од 40 грама семена кајсије дневно, то може проузроковати тровање. Први знакови се манифестују на различите начине. Неко након 20 минута, други након 5-6 сати.
Симптоми тровања:
• јака слабост и летаргија;
• оштри болови у стомаку, напади мучнине;
• мигрена;
• проблеми са дисањем;
• У акутним случајевима могуће је синкопа, па чак и конвулзије.
Код појаве једног од наведених знакова неопходно је одмах пити активни угаљ (по стопи од 1 таблете на 10 кг тежине) и посетити лекара како би избегли даље непријатне нежељене ефекте.
Коже марелице: добро за тело
Јурице марелице карактерише истински изванредан састав. Доказано је да ако научите да их правилно поједете и да их не злоупотребите, имунитет ће бити знатно ојачани.
Како кости кајсије утичу на тело? Предности производа су следеће:
• стимулише рад срчаног мишића;
• уништити онколошке неоплазме;
• промовисати подмлађивање ћелија;
• се носи са проблемом запрета и хемороида;
• побољшати покретљивост црева, обновити микрофлору;
• Ојачати имунитет.
Каменице од марелице се препоручују за спортисте, јер је производ доста висок у калоријама и засићује тело енергијом у тешкој физичкој обуци.
Такође у саставу је супстанца звана токоферол. Захваљујући томе спречено је преурањено старење људског тела, процес сушења коже је замрзнут. Киселине природног порекла такође имају благотворно дејство. Они утичу на епидермис, што побољшава изглед и стање ноктију и косе.
Кости кајсија, чије су користи непроцењиве, се препоручују свакој особи у прихватљивом износу. Посебну пажњу на њихову употребу треба платити током сазревања плода – у лето. Довољно је да их осушите у пећници 5 минута да бисте уживали у горком деликатесу. По жељи, кости се додају разним пите и другим пецивима. Није препоручљиво користити сушене кости у храни од прошле сезоне, пошто се концентрација штетних супстанци у њима повећава.
Априцот Боне: Терапеутске особине
Да ли је могуће јести семена кајсије сада постаје јасније. Остаје само да се растави, у ком облику они показују максимална терапеутска својства.
1. Инфузије воде, куване на камењу од кајсија, често се користе да би се решили кашаљ или астма. Препоручује се и за особе које имају срчане проблеме.
2. Уље од марелица се користи у медицини и козметологији.
Начини коришћења мирисног уља од марелица зрна
1. Због чињенице да се одликује антимутагеним особинама, помаже у обнављању еластичности крвних судова и спречава ризик од срчаног удара.
2. Користи се за запртје, уклања вишак токсина и токсина из тела, а не оштећује цревну микрофлоро.
3. Користи се за лечење гастритиса (било који облик) и чир на желуцу.
4. Користи се за спречавање хемороида.
5. Користи се у козметологији, захваљујући богатом витаминском саставу. Често се уље од марелица зрна може видети међу компонентама шампона, гелова за чишћење лица, крема.
Свеже уље из семена кајсије позитивно утиче на тело, спречава процес старења, трајно задржава еластичност и омладину коже.
Садржај калорија у зрну марелица
Да ли је могуће јести камене кајсије и да ли негативно утичу на слику? Заправо, енергетска вредност производа је импресивна. За 100 грама зрна у сировој форми је 510 кцал.
Због високог калоричног садржаја језгра не препоручује се употреба за људе који се придржавају строге дијете или пате од гојазности. У другим случајевима њихова употреба није контраиндикована. Кости се могу једити како сировим, тако и прженим или сушеним.
Сладак семен са благим укусом слаткоће веома воли куваре. На пример, ако их додате у џем од кајсије, добиће посебну пикуанци. Језгра савршено комбинују са овсеним кашумом, скутним или природним јогуртима. У неким јелима кости од марелице савршено допуњују бадеме по укусу, што је прилично скупо.
Питање да ли је могуће једити марелице од зрна, више се неће трудити. Контраиндикације на употребу нуклеола су веома мале. Најважнија ствар је да их једемо пажљиво и не превазилазите дозвољену дневну брзину како бисте избегли тровање тела. Ако се семе остави из прошле сезоне – најбоље се користи за кување, али као састојке за припрему кућних маски или крема.