Contents
Празници 12. фебруара
Међународни дан брачне агенције
12. фебруара цео свет прославља Дан бракова. Овај празник је основан 2010. године од стране Министарства образовања Украјине. Иницијативу су одмах преузеле друге земље: Канада, Сједињене Државе, Италија, Шведска, Француска, Шпанија.
Прва брачна канцеларија отворена је у Лондону 1650. године. Њени запослени су тражили одговарајуће парове за своје купце. Као што видите, мало се од тада промијенило, а људи широм свијета нису уморни да траже своје “половине”.
Рођендан Абрахама Линколна
12. фебруара Америка прославља рођендан свог 16. предсједника Абрахам Линцолна. Иако је ова прослава комбинована 1970. године рођенданом Џорџа Вашингтона, захвални Американци настављају да прослављају 12. фебруара.
Укидањем ропства и закона о праву било којег Американца у власништву властитог земљишта, председник Линцолн је постао национални херој. У његову част именован је ауто кућа, а његово лице нас гледа из долара.
Марди Грас
12. фебруара, многе земље прослављају Марди Грас (Фат Туесдаи). Ово је фестивал католика, а Марди Грас припрема парохије за Велику пошту. Иако је празник био “рођен” у Француској, али прослава је слична нашој Скривеници: исте палачинке и палачинке, шум и дин, забава док не пијем и не играм. Поноћни оброк се завршава од 12. фебруара до 13. фебруара – ово је обавезно стање одмора.
Међународни дан палачинке
12. фебруар – празник за све католике, у свим земљама, јер је ово последњи дан пред Католичким Великом постом, када је дозвољено да једе брзе посуде и забавља се са душом. Међународни дан палачинке обиљежава се тамо где нема властитих празника. У Енглеској, празник палачинки се слави 500 година, а у Канзасу, једу палачинке 12. фебруара из 1950. године.
Међународни дан палачинке обиљежава се на врло посебан начин, а “кривица” приче о томе како је једна љубавница на самом почетку Лента, одмах након 12. фебруара, тајно пекла палачинке. Изненада је неко куцао на врата, а хостеса је била толико уплашена да је одмах с њеним тепихом у рукама и палачинке русила у храм да се моли за грехе.
Од тада, људи на фестивалу који пролази кроз улице са палачинке и тигање, па чак и жири бира на то строго, али прилично вреднују вештина “тркача” који не одустану палачинке на земљи. Увечер 12. фебруара све палачинке поједу гладни гледаоци.
12. фебруара у националном календару
Васиљев дан
Дан Васиљева или Трећа Сакрамент се слави 12. фебруара. На овај дан су почаствована три светитеља: Грегори Богослов, Василиј Велики и Јован Богослов – одатле је име празника 12. фебруара: Три светца. Верује се да се 12. фебруара не може окренути.
12. фебруара промене се одвијају у природи, а животиње почињу да бирају свој пар. Васиљев дан се зове – “Анимал Веддинг”. Иако је бијесна половина бијега за “дама срца”, људи се 12. фебруара сједе на свечаном столу, на којем су посуде једине од меса дивљих животиња, свиња, на примјер.
Василе дан, 12. фебруар, сељаци имали своје ознаке: ако из шуме дошао зечеве или близу села завија вук – Очекујем хладно ако почне Твиттер Буллфинцхес – чекати мећава, дрвеће су прекривена мразом, а миш извукла под снегом – ускоро бити одмрзавање.
Историјски догађаји 12. фебруар
12. фебруар 1864 отварање Московског зоолошког врта
12. фебруара, 1864. године, отворена је зоолошки врт на предграђу Москве. Било је представника 286 врста локалних фауна и домаћих животиња. Пре Октобарске револуције, зоолошки врт је двапут прешао у приватне руке, али нико није могао адекватно подржати ову тешку економију. 1919. године зоолошки врт је био национализован, али средства за одржавање, храњење и лијечење животиња су до сада недостајала. Територија зоо врта износи 21,5 хектара, а овде живи више од 7,000 животиња.
12. фебруара 1908 прва ауто трка из Њујорка у Париз
12. фебруара 1908. године, девет посаде возача напустило је Њујорк. Морали су да се крећу по целом свету и стигну у Париз користећи само своје аутомобиле. Први који је стигао био је немачка екипа, али су Американци додијелили палму, јер су Немци на путу користили железничку службу. Немачки аутомобил “Протос” још увек је пажљиво чуван у музеју у Минхену.
12. фебруар 1947 на приморском територију пао је велики метеорит
Дана 12. фебруара на територији Приморског Краја пао је велики метеорит назван Сикхоте-Алински. Његова тежина, према прелиминарним прорачунима, износила је 70 тона. Уласком у атмосферу, метеорит је почео да се гори и дезинтегрише: 12. фебруара, преко Приморског Краја прошао је метеорски туш. Сјајно возило је било у радијусу од 400 км, а облак прашине прекрио је цело небо. На месту пристајања метеора, 12. фебруара, научници су открили 24 кратера, 98 лијевача, 78 рупа и пуно истраживачког материјала. Сикхоте-Алин метеорит је детаљно проучаван, што је, наравно, дало велики допринос науци.
12. фебруара су рођени
Цхарлес Дарвин (12. фебруар 1809 – 19. април 1882), познати енглески природњак, аутор теорије еволуције
Чарлс Дарвин, творац нове теорије о еволуцији организма, током целог живота покушао је да докаже да су животиње и биљке природно настале без посредовања божанских снага. Три његова његова радова о поријеклу врсте и човјека још увијек су “референтна књига” за савремене научнике.
Абрахам Линцолн (12. фебруара 1809 – 15. април 1865), 16. амерички предсједник
Абрахам Линцолн изабран је за председника Сједињених Држава 1860. и служио је на овом положају на два термина. Америка је захвална Линцолну због укидања ропства у Сједињеним Државама. Председник је умро 15. априла 1864. године, након покушаја живота. Американци још увек сматрају Абрахамом Линколном најбољим председником у историји Сједињених Држава и поштују његово сећање.
Анна Павлова (12. фебруар 1881. – 23. јануара 1931.), позната руска балерина
Анна Павлова сањала је о балету још од детињства и остварила огроман успех. Изводила је плесну минијатуру “Сван” (“Диинг Сван”), постала симбол руског балета. Светска слава Анна Павлова стекла је после “Руских сезона” 1909. године. 1914. Павлова се није вратио са турнеје, али је остао у Енглеској. Балерина је умрла током своје турнеје у Хагу.
Василиј Чуиков (12. фебруара 1900. – 18. марта 1982. године), маршал Совјетског Савеза, Херо оф Сталинградске битке
Василиј Чуиков је познати совјетски војни командант, командант 62. армије у Великој патриотској рати. Његова војска држала је одбрану Стаљинграда дугих шест месеци. За храброст и храброст, војска је преименована у 8. Црвену гарду, а Василија Чуиков је заповиједала на побједу. 1960. именован је за команданта копнене силе. Василиј Чуиков је сахрањен у Волгограду. Његово последње уточиште је био подножје споменика “Мајка – Мајка”, поред оних за које је био лични пример у борби, а други током кратког одмора. Ми смо задужени за своје хероје на неодређено време и њихово сећање ће живети у нашим срцима.
Јеан Еффел (12. фебруар 1908. – 16. октобар 1982.), француски карикатурист, уметник
Јеан Еффел је познати карикатурист, писао је о политичким, лирским и вјерским темама. Његово ремек-дело “Стварање света” је збирка карикатура на тему Старог завета. На основу збирке написана је “Божанска комедија”, преведена на многе језике света.
Намедови су 12. фебруара
Владимир, Иван, Петер, Федор, Васили, Григори, Максим, Степан.