Contents
Празници 19. априла
Даи оф Сновдроп
Прво, најнежније и снежно бијело снежне падине пролази кроз земљу, једва прожета пролећним сунцем. Галантхус снежно бело – ово је научно име овог цвета. Пошто су “Сунрисе” Сновдропс нехотице осећа коначни долазак пролећа, а није битно да је прозор увек мраз, што је најважније, њихово цветање доноси са собом велику расположење и симболизује наду. Није за ништа што је снежна врста херој различитих бајки (упамтите “Дванаест месеци”) и легенди.
На пример, једна од легенди каже да када је Бог цаст Адама и Еву из рајског врта, је снег тешко, али можда плакали хладни Ева, Господ је пахуљице у цвећу. Посматрајући подне, девојчица се одмах поздравила и нашла наду за најбоље. Одавде и ширите уверење да је снежна џина симбол наде.
Постоји друга легенда, према којој је богиња Флора, која је облачила цвијеће за весели карневал, предложила да снежна каша ставља на белу хаљину. Снег није требало носити за костим, али је желео толико да учествује у случају да је питао цвеће за помоћ. Многи су се престрашили од хладноће и побјегли, а само снежни пљусак, а да није био уплашен, испружио је руку за помоћ снегу и покрио је његовом снежно бијелом одјећом. Од тада су подне и снег неодвојиви. Према руској легенди, кад је стара жена Зима заједно са путницима Винд анд Стонес блокирала пут до пролећа и наредила цвијећу да не излази из земље. Многи су се плашили зимских претњи, изузев подне. Он је послушао владу и пролазио кроз замрзнуто тло. Када га је Сунчак видео, загрејала је земљу и отворила пут до пролећа.
Сваке године 19. априла, многе земље славе Дан Сновдроп. Овај празник је рођен у Енглеској 1984. године. То симболизује долазак сунчаних дана, као и непосредни долазак лета. И то је тачно, пошто видите ово цвијеће на прочишћењу, у вашем срцу бљеска, а ништа од ње не може иселити, чак и привремени повратак хладног времена. Многи људи воле снијег, посебно Енглези који су одушевљени због тога, који га посећују на приватним парцелама и урбаним цветним креветима на сличном нивоу са другим удомљеним цвјетовима. Французи и Немци зову звона звона, јер су у форми они.
Нажалост, до данас, ово цвеће су жртве људске “љубави” и сваке године све мање и мање у природи. Живот срушеног снежног удара је веома кратак. Важно је да се увек запамтите и трудите се да заштитите подне од гашења.
19. априла у националном календару
Ерема Пролаз и Еуткиус Тишина
Април 19 хришћански свет слави успомену на два светитеља – архиепископ Евтихије Цариградски (живео је у шестом веку) и мученика Иеремеиа који је окончан у трећем веку живота вере.
На време данашњег дана, људи су проценили будућу жетву хлеба. Одсуство ветра је био добар знак. Како су сељаци рекли: “Ако је данас Еуттиус тих, то је за добар жетва жита, а ако ветар дохвати Ерем, онда убија уши.” Поред тога, мудри људи су приметили да јабука обично почиње да цвети на Еутвији и Ерему. У руском фолклору, ово дрво је одувек сматрано симболом милости, невиности и чисте лепоте. Данас су хостесе обожавали јабука, очистили и увијали гране, побелили су дебло од напада штетних инсеката. И увече је било уобичајено да служе печене јабуке на столу, ако су, наравно, сачуване до пролећа.
Историјски догађаји 19. април
19. април 1563 – Московска штампарија првих штампача Петера Мстиславца и Ивана Федорова почела је са радом
Године 1564. објављена је прва руска штампана књига “Апостол”. У његовом стварању, Петер Мстиславетс и Иван Фиодоров су активно учествовали, тако да су у историји ушли у историју као штампачи прве стране. Историчари су доказали да је рад на “Апостолу” одржан око годину дана. Многи верују да је почео 19. априла 1563. И тако дуго штампање књиге објашњено је врло једноставно – примитивност прве опреме. “Апостол”, након што је објављен, почео је активно користити за учење свештенства. Прва штампана књига постала је драгоцен модел за наредна издања. Истраживачи су јасно утврдили да је рад на књизи обављен у независној штампарији.
19. април 1935 – Дан оснивања добровољног спортског друштва “Спартак”
Овај датум је рођендан легендарног клуба “Спартацус”, освојио љубав и одобрење милионима руских навијача. Спортско друштво “Спартак” је више пута освојило разне првенства у неким спортовима (фудбал, ватерполо, хокеј, шах, бејзбол, спортске игре итд.). Иначе, назив “Спартацус” је сковао један од његових оснивача – НП Старостин.
19. април 1943 – Почетак оружаног устанка заробљеника варашког гето против фашиста
Оружани устанак заробљеника варашког гето, који је почео 1943. године, имао је најшири могући опсег и био је најочековнији. Четири године прије њеног оснивања, фашистичке трупе су ушле у Варшаву, где је тада живело око 400.000 Јевреја. Немци су спровели масовне анти-јеврејске мере, укључујући принудни рад, брендирање јеврејских насеља, продавница и одеће, као и конфискацију имовине и остало. 1940. Немци су поделили део Варшаве јеврејском гету, који је укључивао све Јевреје града и околна насеља. Око двије половине робова умрло је од глади и болести у року од две године. А у пролеће 1943. у гету је избио наоружано устаје. Фашисти су претрпјели огромне губитке. Скоро месец дана заточеници су се борили за сопствену слободу, али на крају је отпор био потиснут. Они који су презивели били су одведени и уништени.
19. априла су рођени
Александар Птушко (1900-1973 гг.) – совјетски режисер филмова. Пре него што је дошао у биоскоп, Птушко је успео да се докаже у областима новинарства и уметности (он је уметник-декоратер). Убрзо је одведен стварањем луткарских слика, а годину дана касније дебитовао је као директор нове серије анимираних филмова. Његов први рад, и веома успјешан, био је пун “Нев Гулливер”. У овом филму, заједно са његовим луткама, свирају и глумци уживо. Поред “Гуливер” Птусхко је низ слика, као што је “момак из нашег града”, “Зое”, “Садко”, “Сцарлет Фловер”, “Илиа Муромец”, “Руслан и Људмила” и многи други.
Георги Марков (1911-1991) – совјетски писац. Аутор романа “Сол од Земље”, “Строганови”, “Сибир”, итд. Многи од његових дела су накнадно приказани. Упркос чињеници да је Марков био утицајни књижевни функционер, два пута награђен Хероом социјалистичког рада, он је био једноставан и увек остао прави патриота своје домовине.
Мариа Схарапова(рођен 1987. године) је руски тенисер. Победник Опен Цхампионсхипс у САД (2006), Вимбледон (2004). Године 2005, као и 2007, био је на челу са рангом тенисера ВТА.
Имена 19. априла
Именовани од 19. априла белеће: Еутицхиус, Ереми, Јацоб, Плато, Аркхип, Херолд, Леон, Владимир, Иван, Лазар, Олга.