Jakie są najbardziej przydatne zboża: kasza gryczana, ryż, jęczmień perełkowy lub proso? Zdrowa żywność: śniadania i obiady z najbardziej przydatnymi kleikami

Jakie są najbardziej przydatne zboża: kasza gryczana, ryż, jęczmień perełkowy lub proso? Zdrowa żywność: śniadania i obiady z najbardziej przydatnymi kleikami

Różne zboża – jeden z najstarszych produktów spożywczych, który znajduje się w diecie ludzi od tysięcy lat. Kaszki są przydatne w każdym wieku i przy każdej diecie różnią się składem mikroelementów i ich użytecznymi właściwościami.

Omówimy najbardziej przydatne kaszki.

Właściwości zbóż w najbardziej użytecznych zbożach

Ziarna roślin zbożowych zawierają wiele składników odżywczych:

• szybkie węglowodany, skrobia,

• włókno (złożone węglowodany),

• białka roślinne i aminokwasy.

• witaminy i minerały (potas, wapń, magnez, fosfor, cynk, a także tiamina, pirydoksyna, ryboflawina, kwas nikotynowy, enzymy spożywcze),

Zboża są przygotowywane w dowolny sposób: są gotowane, mielone na mąkę, dodawane podczas pieczenia i gotowania głównych dań. Aby uzyskać pełnowartościową, zrównoważoną dietę, konieczne jest uwzględnienie w diecie jak największej ilości pożywienia, a na przemian najbardziej przydatnych zbóż i różnych produktów zbożowych.

Najbardziej przydatna kasza w naszej diecie

Gryka – lider w sprzedaży w sklepach, choć w ścisłym tego słowa znaczeniu nie należy do grupy zbóż i jest rośliną zielną. Zasługuje na swoją popularność ze względu na niską kaloryczność – 90 kcal na 100 gramów produktu. Dlatego jest często stosowany w dietach i do karmienia chorych na cukrzycę.

1

W kaszy gryczanej prawie 20% białka roślinnego, więc kasza gryczana jest bardzo pożywna i nasyca się przez długi czas. W kuchni wegetariańskiej to zboże jest często preferowane jako substytut białek zwierzęcych i źródło “długich” węglowodanów.

W Indiach gryka nazywana jest “czarnym ryżem” i ogólnie rozprzestrzenianie się tej kultury zboża jest typowe dla regionów Azji i Europy Wschodniej. W zachodnich supermarketach – to rzadkość, sprzedawana w działach z krajowymi produktami.

Kasza ryżowa – jest podstawą diety 3 miliardów ludzi na planecie, którzy żyją w Indiach, Chinach, krajach wybrzeża Pacyfiku. Nawiasem mówiąc, zwyczajowo używa się “brązowego”, brązowego ryżu, który postrzegamy jako odmianę egzotyczną.

W krajach europejskich najczęściej stosowana jest wersja “biała”, polerowana lub gotowana na parze, która nie ma tak przydatnych właściwości. Dlatego lepiej jest kupować ziarna ryżu o minimalnym poziomie przetwarzania.

Kasza ryżowa jest szeroko znana ze swoich właściwości sorbentowych, dlatego jest stosowana do leczenia stawów i odkładania się soli, gdy procesy metaboliczne są zakłócane.

Kaszę owsianą – natychmiast związane ze zdrowym śniadaniem i pokarmem dla niemowląt (należy zauważyć, że w pięknych pudełkach na żywność dla dzieci sprzedawano te same płatki owsiane, tylko dwa lub trzy razy droższe). Produkowany z owsa, który przetwarzany jest na różne sposoby – określa stopień rozdrobnienia.

Grubsze szlifować przy minimalnej obróbce – najbardziej użyteczne i najlepsze ziarna owsa ugotować w postaci stałej, to zajmie około 30-40 minut.

“Hercules” lub płatki owsiane to produkt wytwarzany z owsa za pomocą specjalnej technologii. Nasiona owsa są czyszczone, gotowane na parze i spłaszczane w celu ugotowania owsianki z płatków owsianych, wystarczy gotować je przez 5-7 minut.

Płatki owsiane wysoka zawartość błonnika – nierozpuszczalny błonnik ma pomóc oczyścić jelita i poprawia trawienie. Płynne płatki owsiane na wodzie i płatki owsiane to wspaniała opcja dla osób, które mają zapalenie żołądka i skłonność do choroby wrzodowej. Gluten w ziarnach owsa ma właściwości zmiękczające, otulające i normalizuje kwasowość w żołądku.

Perlovka – bardzo przydatne zboża pozyskuje się z ziaren jęczmienia, niezasłużenie odnosząc się do kategorii rządu, produktów armii. Prawidłowo ugotowany jęczmień perłowy z masłem do smaku nie jest gorszy od ryżu i pod pewnymi względami go przekracza – zawiera więcej potasu, fosforu i innych minerałów.

Przed gotowaniem, jęczmienia, moczone przez kilka godzin, a następnie przemyć i po gotowaniu gotować przez co najmniej jedną godzinę lub ogrzać w piecu przez 3-4 godzin. Doskonały do ​​pieczarek, duszonych warzyw, nadaje się do żywienia.

Proso – prawie nie poddaje się obróbce mechanicznej, dlatego zawiera wystarczającą ilość błonnika i składników odżywczych. Przydatne substancje w składzie czystych naczyń pschki, eliminują oznaki miażdżycy i przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu.

Należy go stosować ostrożnie w przypadku zapalenia trzustki, ponieważ polisacharydy zawarte w pszenicy mogą osłabić działanie trzustki. Z tego samego powodu nie jest zalecany osobom z cukrzycą.

Krup kukurydziany – odżywczy, użyteczny produkt do Twojego stołu, który charakteryzuje się długim okresem trawienia i zapewnia energię przez kilka godzin.

Zawiera witaminy A, E, PP, potas, magnez i inne minerały przydatne w układzie sercowo-naczyniowym.

Siemię lniane – mają bezwarunkową jakość gojenia, są stosowane w leczeniu zapalenia żołądka i wrzodów, obniżają poziom cholesterolu, normalizują mikroflorę w przewodzie pokarmowym i poprawiają perystaltykę.

Jest źródłem niezbędnych aminokwasów i minerałów, które przyczyniają się do odnowy tkanek w skórze, kościach i stawach. Nawet w formie warzonej, ziarna lnu nie wyglądają zbyt apetycznie, więc można je dodawać do zup i drugich dań.

Najlepszym rozwiązaniem jest zmielić trochę ziaren i dodać do płatków, ciast i innych potraw, a mąka lniana praktycznie nie wpływa na smak i konsystencję głównych produktów.

Dodatkowe produkty zbożowe

Ostatnio wiele uwagi poświęcono zawartości glutenu w produktach. Gluten – warzywny blokok, który zawiera wiele ziaren zlakovye: pszenica, żyto, owies, yachmen i inne. Glutenu nie ma w gryce, ryżu, kukurydzy, więc są uważane za bardziej “zdrowe”. Jednak nietolerancja genetyczna glutenu jest mniejsza niż 1% populacji. Dlatego najlepiej jest skupić się na własnych preferencjach, aby przygotować najbardziej przydatną owsiankę.

Produkty zbożowe o szybkim gotowaniu mogą znacznie ułatwić proces i zaoszczędzić czas, ale pamiętaj o kilku punktach. Gotowe śniadania (pierścienie, kulki), karmelizowane płatki, muesli i błyskawiczne kaszki z saszetek, które można po prostu ugotować, są produktami ekstruzji. Pozwalają na niemal natychmiastowe użycie produktu w jego gotowej formie, jednak nie mają szczególnie przydatnych właściwości.

W procesie wytłaczania pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury substancje biologicznie czynne i smakowe są niszczone. Dlatego takie produkty są często uzupełniane “kawałkami jagód i owoców”, czekoladą, cukrem karmelowym, kwasem cytrynowym i środkami aromatyzującymi.

Kolejny interesujący punkt o kaszy semoliny – to zmiażdżone ziarno oczyszczonej pszenicy, bardzo wysokokaloryczne płatki praktycznie bez błonnika. Często znajduje się w przydziale szpitalnym i placówkom dziecięcym. Tradycja ta wywodzi się z podstaw sowieckiej dietetyki, kiedy przyrost masy ciała uznano za jeden ze wskaźników zdrowia i prawidłowego odżywiania. Dlatego w szpitalach i sanatoriach na śniadanie podano im dużo chleba, makaronu i mango – szybko i łatwo ugotowano. Tak więc, semolina jest dość odpowiednią opcją na pyszne obfite śniadanie, ale nie nadaje się do stałego użytkowania.

Tak więc, najbardziej użyteczne zboża można gotować z dowolnego zboża pełnoziarnistego, które jest dobrze nasycone i pomaga zachować zdrowie. Owsianka nie powinna być symbolem ograniczeń dietetycznych lub wiekowych, to niedrogie, zdrowe danie powinno być zawsze w menu rodzinnym.

1
Ссылка на основную публикацию
2019