Ciekawe fakty o Karelii i zdjęciu podróżnika

Ciekawe fakty o Karelii i zdjęciu podróżnika

Republika Karelii znajduje się w północno-zachodniej części Federacji Rosyjskiej, graniczącej z Finlandią. W 1703 roku, gdy prowadzono wojny północnej pomiędzy Rosją a Szwecją, w dolnym biegu rzeki Lososinka, która wpada do jeziora Onega, wytapianie żelaza roślin pushechnodelatelny powstała dekretem Piotra I. Z biegiem czasu powstało osiedle, w którym rzemieślnicy mieszkali wraz z rodzinami, zwane Pietrowską. W 1777 r. Przekształcono go w miasto Pietrozawodsk.

Dzisiaj Pietrozawodsk jest stolicą Karelii. Znajduje się na brzegu jeziora Onega – drugiego co do wielkości w Europie. Jego długość wynosi ponad 200 km., Maksymalna głębokość wynosi 127 m., Obszar ten wynosi prawie 10 tysięcy kilometrów kwadratowych.

W północnej części jeziora Onega znajduje się mała wyspa Kizhi, o długości około 6 km. Obecnie istnieje Państwowe Muzeum Historyczne, Architektoniczne i Etnograficzne – Rezerwat “Kizhi”. Główną atrakcją rezerwatu jest słusznie uważany zespół architektoniczny Kizhi, który jest prawdziwym arcydziełem rosyjskiej architektury drewnianej. Obejmuje majestatyczny, dwustustołowy kościół Przemienienia Pańskiego, dziesięciogłowy kościół wstawienniczy, dzwonnicę namiotową i ogrodzenie kościoła.

Mimo że budynki te różnią się od siebie stylem i czasem budowy, tworzą jedną artystyczną całość. Kolejną zaletą drewnianego zespołu jest jego organiczne połączenie z naturą. Architektura uwydatnia piękno krajobrazu i odwrotnie. Oprócz tych budynków muzeum na wolnym powietrzu zawiera różne budynki i budynki religijne z XIV-XIX wieku. Wszyscy zostali przetransportowani do Kizhi z różnych regionów Karelii.

Jezioro Ładoga to największy zbiornik wodny śródlądowy w Europie. Jego długość z południa na północ wynosi 220 km, szerokość 80 km, głębokość w niektórych miejscach przekracza 200 m., Powierzchnia wynosi 17,7 tys. Rzeka Ładoga wpada do Wołgi i Świrów, z których przepływa piękna Newa. Brzegi jeziora są bardzo zróżnicowane – północno-zachodnie wybrzeże jest skaliste, porośnięte głębokimi, wąskimi zatokami przypominającymi miniaturowe norweskie fiordy.

Północno-wschodni brzeg Ładoga jest niższy, skały przeplatają się z piaszczystymi obszarami, czasem porośniętymi lasem sosnowym. Południowo-zachodnie i południowe brzegi jeziora są niskie, pokryte kamykami i głazami, występują zarośla trzcin i trzcin.

Strome brzegi archipelagu Valaam, które obejmuje ponad pięćdziesiąt wysp, wznosiły się nad Ładoga ze stromymi klifami. Największa wyspa tego archipelagu – Valaam znana jest ze starożytnego klasztoru. Niektórzy historycy kościoła uważają czas założenia klasztoru Walaam X wieku. W XIV-XVI wieku był to największy klasztor na północy Rosji. Valaam jest interesująca zarówno ze względu na wyjątkowe piękno natury, jak i na kreacje rąk ludzkich – katedry, klasztory, kaplice budowane na wyspach przez mnichów.

Nad Morzem Białym, u wejścia do zatoki Onega, wznosi się grupa wysp Sołowieckich, na których znajduje się słynny klasztor Sołowiecki i jego skecze, kaplice, budynki mieszkalne i gospodarcze. Ta twierdza-klasztor była zarówno obronną placówką Rosji, jak i miejscem wygnania. Teraz Solovetsky jest rezerwatem historycznym, architektonicznym i przyrodniczym.

W Karelii jest jeszcze wiele ciekawych miejsc – to niezwykle piękna i żyzna kraina, która jest interesująca i gdzie można odpocząć i zapomnieć o pracy, codziennych troskach, zgiełku i hałasie miasta, znaleźć spokój. Przyroda jest bogata w lasy i jeziora ze skalistymi brzegami (obie duże – jeziora Ładoga i Onega, oraz małe, małe jeziora zwane są lambuszkami). Osady są raczej rzadkie, co jest niezwykłe w przypadku osób pochodzących z dużych miast lub gęsto zaludnionych obszarów.

1

Wydaje się, że docieracie do odległego zakątka Rosji, z “gęstymi” lasami i nieprzebytymi bagnami. Ale ta dziewicza i nieskażona natura jest głównym elementem uroku wypoczynku w Karelii. Niewiele miejsc w Rosji w pobliżu Sankt Petersburga i niezbyt daleko od Moskwy można znaleźć takie piękne miejsca, czyste powietrze i różne możliwości rekreacji – wędrówki po lesie w poszukiwaniu grzybów i jagód, łowienie ryb i polowanie, a także zwiedzanie atrakcji regionu.

Reszta w Karelii jest interesujące dla turystów, którzy preferują odpoczynek „dzikusów” i dla ludzi, którzy nie chcą rozstać się z korzyści płynących z cywilizacji – do dyspozycji szereg ośrodków, hoteli, Park Hotele z odpowiednim zakresie usług.

Ciekawe fakty o Karelii i zdjęciu podróżnika

Ciekawe fakty o Karelii i zdjęciu podróżnika

Ciekawe fakty o Karelii i zdjęciu podróżnika

Ciekawe fakty o Karelii i zdjęciu podróżnika

Ciekawe fakty o Karelii i zdjęciu podróżnika

Ciekawe fakty o Karelii i zdjęciu podróżnika

Ciekawe fakty o Karelii i zdjęciu podróżnika

Ciekawe fakty o Karelii i zdjęciu podróżnika

Ciekawe fakty o Karelii i zdjęciu podróżnika

1
Ссылка на основную публикацию
2019