Kanada – odpoczynek, zabytki, pogoda, kuchnia, wycieczki, zdjęcia, mapa

Kanada - odpoczynek, zabytki, pogoda, kuchnia, wycieczki, zdjęcia, mapa

Kanada – państwo zajmujące znaczące terytorium Ameryki Północnej. Ten kraj znajduje się na drugim miejscu na świecie pod względem wielkości terytorium. Jest myte przez oceany Pacyfiku, Atlantyku i Arktyki. Południowe granice Kanada dzieli się z USA, północno-wschodnim – z Danią, wschodnią – z Francją. Granica między USA i Kanadą jest najdłuższą wspólną granicą na świecie.

W Kanadzie żyje około 34 milionów ludzi. Wykopaliska archeologiczne pokazują, że w kraju ludzie żyli już 26,5 tysiąca lat temu. Bluffish and Old Crow Flats to najstarsze stanowiska archeologiczne w kraju.

Rdzenni mieszkańcy to Hindusi, dziś stanowią około 500 tysięcy ludzi. Kanada jest krajem o zróżnicowanym składzie etnicznym. Według najnowszych danych zamieszkuje je 43 grupy narodów. Kanadyjczycy stanowią najważniejszą z nich – około 31%. Dodatkowo istnieje Brytyjska – 20%, francuski – 15% Szkotów – 14,5%, irlandzki – 13% Niemców – 9,7%, Włosi – 4,4%, Chiński – 4%, Indianie – 3,8%, Ukraińcy – 3,7%, Holendrzy – 3,2%, Polacy – 3%, Austronacy – 3%, Rosjanie – 1,5%.

Kanada nazywana jest krajem imigrantów. Głównym wzrostem liczby ludności są imigranci z innych krajów świata, którzy wiedzą o doskonałych warunkach dla zrelaksowanego życia rodzinnego, stworzonych w Kanadzie. Nie ma konfliktów rasowych, doskonale sprawdzają się ludzie różnych narodowości i religii.

W Kanadzie ustanowiono monarchię konstytucyjną, a parlament działa również. Kraj jest dwujęzyczny, językami urzędowymi są francuski i angielski. Wykształcona osoba, która zajmuje poważne stanowisko w państwie, mówi płynnie w obu językach. Tradycyjnie nawet sprawozdania w Parlamencie są częściowo czytane po angielsku, częściowo po francusku.

Ze względu na szczególną różnorodność, skład religijny jest również niejednorodny. Chrześcijanie uważają się za 77% mieszkańców Kanady, 17% – ateistów, reszta mieszkańców kraju to przedstawiciele różnych wyznań.

Walutą krajową jest dolar kanadyjski.

Kanada – stolica i główne miasta

Stolicą Kanady jest miasto Ottawa z populacją 875 000 ludzi. Znajduje się na brzegu rzeki o tej samej nazwie. Pod względem poziomu życia Ottawa zajmuje szóste miejsce na świecie. Jest zarządzany przez Radę, na której czele stoi burmistrz.

Miasto stało się miastem metropolitarnym w połowie XIX wieku, kiedy poszczególne jednostki połączyły się w jedno państwo.

1

Ottawa charakteryzuje się dużą liczbą terenów zielonych i wody. Ulice w mieście są rozłożone. Domy mieszkalne są w większości małych kondygnacji. Ottawa jest oddzielona od strefy podmiejskiej przez Zielony Pas (lasy i grunty orne).

Inne główne miasta w Kanadzie to Toronto, Vancouver, Montreal i Calgary.

Kanada – Święta i wycieczki

Kanada od dawna jest atrakcyjnym celem turystycznym. Kraj o ogromnej długości i wielowiekowej historii skupił na swoim terenie niesamowitą liczbę zabytków kultury antycznej i współczesnej. W Kanadzie chodzą na piesze wędrówki, wycieczki autobusowe, wodne, lotnicze.

Podróżując wzdłuż rzeki Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec, można dowiedzieć się o francuskim dziedzictwie, które miasta Montrealu i Quebecu trzymane są ze szczególną trwogą. A ci turyści, którzy chcą odwiedzić Nową Fundlandię lub Labrador, będą mogli zapoznać się z historią starożytnych Wikingów.

Miłośnicy ekoturystyki Kanada otworzy wiele różnych obszarów z niesamowitą scenerią piękna. Ze względu na swoją długą długość kraj ma strefy naturalne, różniące się między sobą roślinnością, fauną i cechami powierzchniowymi. W Kanadzie zbudowano około 40 parków, wiele obszarów chronionych. Najbardziej znane to parki położone w Górach Skalistych. Tutaj jest okazja nie tylko do kontemplacji, ale także do wędkowania, wspinaczki górskiej, jazdy na rowerze, pływania po szybkich rzekach.

Te prowincje Kanady, które znajdują się w strefach przybrzeżnych, mają okazję zademonstrować turystom piękno oceanów. Organizowane są wycieczki wodne w celu monitorowania życia ptaków i dużego życia morskiego w ich warunkach naturalnych. Najlepiej jest obserwować wieloryby i foki w Zatoce św. Wawrzyńca.

Szczególnie popularne w ostatnich latach są obserwacje dryfujących gór lodowych. Morze Beauforta i Ocean Atlantycki zapewniają taką możliwość. Interesujące są także obserwacje zorzy polarnej. Najczęściej występuje w Watson Lake.

Tradycyjne wakacje na plaży są powszechne w południowej części kraju. Najlepsze plaże znajdują się w Nowej Szkocji i Nowym Brunszwiku.

Nurkowanie i narciarstwo zjazdowe to rodzaj aktywnego spędzania czasu, z którego korzysta wielu turystów, w Kanadzie są one dostępne w wielu prowincjach i miastach.

Niesamowita popularność cieszy się turystyką z myślą o robieniu zakupów. West Edmonton to jedno z najsłynniejszych centrów handlowych na świecie. Istnieje około 800 sklepów, trzy tuziny kin, ponad 100 restauracji i kasyno oraz wiele rozrywkowych klubów.

Kanada – atrakcje

Quebec ma listę atrakcji, na które zazwyczaj zwracają uwagę turyści. Między innymi Cape Diamant, otoczona murami obronnymi z XVII wieku, Cytadela zbudowana przez Brytyjczyków w XIX wieku, budynek Zgromadzenia Narodowego, hotel Chateau-Frontignac i inne.

W cieśninie Jacques-Cartier znajduje się Park Narodowy, zwany archipelagiem Mingan. Jaskinie, groty, skały i mosty zostały stworzone przez samą naturę, a raczej dzięki sile wody. W jaskiniach są wspaniałe widoki: fantazyjne formacje ze szczątków starożytnych mieszkańców morskich głębin.

Pierwsza droga Kanady nazywała się Droga Królewska. Został stworzony do jazdy powozami konnymi. Od końca XVIII wieku ta droga łączyła najważniejsze prowincjonalne miasta – Montreal i Quebec.

W kanadyjskiej prowincji największych (pod względem liczby ludności) – Toronto, wśród głównych atrakcji – dolina Wielkich Jezior, wieżowiec – Wieża CN Tower, Art Gallery, Royal Museum. W tej okolicy znajduje się również słynny wodospad Niagara.

W stolicy Kanady – Ottawie główna część miasta jest uznawana za Wzgórze Parlamentarne. Istnieje cały kompleks domów wybudowanych w stylu “gotyckim”. Rok budowy to rok 1922, a wieża świata jest centralną częścią kompozycji.

Kanada – pogoda (klimat)

Każdy region Kanady charakteryzuje się własnym klimatem. Wynika to z dużej długości kraju z północy na południe iz zachodu na wschód.

Zima może być dość ostra, średnia temperatura w styczniu wynosi czasami -15 stopni. Temperatury w Kanadzie nie są rzadkie. Były lata, kiedy kolumna termometru spadła do -45 stopni! W tym samym czasie wieje lodowaty, przenikliwy wiatr.

Najniższą temperaturę zimą odnotowano w Jukonie (-63 stopni). Ponadto wysokość pokrywy śnieżnej w niektórych obszarach osiąga 3-4 metry wysokości!

Ale są terytoria o klimacie umiarkowanym, gdzie zarówno zima, jak i lato są wystarczająco miękkie, bez gwałtownych wahań temperatury. Na przykład wybrzeże Kolumbii Brytyjskiej.

Pogoda w Kanadzie już teraz:

Kanada - odpoczynek, zabytki, pogoda, kuchnia, wycieczki, zdjęcia, mapa Kanada - odpoczynek, zabytki, pogoda, kuchnia, wycieczki, zdjęcia, mapa

Kanada – kuchnia

Kuchnia Kanady powstała pod wpływem angielskiej i amerykańskiej tradycji. I tylko w Quebecu dominują przepisy francuskiego pochodzenia. W Nowej Szkocji rozdawano zarówno dania brytyjskie, jak i norweskie.

Wielonarodowa kompozycja jest głównym źródłem mieszania kulturowego. A kuchnia nie jest wyjątkiem. Chińskie, rosyjskie, greckie i ukraińskie potrawy przygotowywane są jako narodowe potrawy. Nawet “fast food”, który pochodzi z Ameryki, mocno ugruntował swoją pozycję wśród restauracji szybkiej obsługi w Kanadzie.

Typowym kanadyjskim posiłkiem jest soczysty stek. Wykonany jest z ryb lub mięsa.

Wszystko na temat mięsa jest w Kanadzie na wagę złota. Langets, pieczeń wołowa, steki są przygotowane wszędzie. Za główną potrawę narodową uważane jest “filet z rożna”. To jest bekon, zawleczony na szpikulcu z kolei z pieczarkami i cebulą. Jest smażony na rożnie.

Zupa jarzynowa to tradycyjne pierwsze danie w tym kraju. Najczęściej jest przygotowywany z kalafiorem i pomidorami. Również Kanadyjczycy lubią zupę z zieleniną, kluskami i grzankami.

Owoce morza i ryby są nieodzowną częścią menu.

Ale najważniejszym punktem gotowania w Kanadzie był słynny syrop klonowy. Warzony jest z soku wiosennego klonu kanadyjskiego. Sok gotuje się do stanu gęstego i nie stosuje się żadnego dodatkowego składnika. Aby zrobić litr syropu, musisz wziąć 40 litrów soku.

Kanada – ciekawe fakty

W Kanadzie Królewska policja konna. W zwykłych ludziach nazywa się to “czerwonymi mundurami”, ponieważ forma tych pracowników jest namalowana w tym kolorze.

Jest to jedyna struktura na świecie, która wykonuje takie funkcje. W niektórych prowincjach policja konna nie ma całej władzy, ponieważ działają tu własne władze policyjne.

Policja konna zyskała sławę w okresie “gorączki złota”. Hollywood nieco upiększył i wyolbrzymił rolę tej usługi. Do dziś policja konna jest głównym strażnikiem prawa w Kanadzie.

Kanada – przetwarzanie wiz

Aby wjechać do Kanady, potrzebujesz wizy. Dokonuje się go za pośrednictwem ambasady danego kraju lub za pośrednictwem dowolnej akredytowanej organizacji.

Wymagane dokumenty:
• Paszport,
• Kolorowe lub czarno-białe zdjęcia,
• Formularz wniosku w języku francuskim lub angielskim,
• Opis trasy,
• Informacja o dostępności wymaganej kwoty waluty,
• Informacje z miejsca pracy, badania.

Kanada – Ambasada

W Moskwie, Ambasada Kanady znajduje się na Starokonyushenny Lane, dom 23. Telefon: 925-60-00.

1
Ссылка на основную публикацию
2019