Manty z dynią i mięsem – azjatycki smak. Kilka sposobów gotowania jednego dania – manti z dynią i mięsem

Manty z dynią i mięsem - azjatycki smak. Kilka sposobów gotowania jednego dania - manti z dynią i mięsem

Manty to miliony! Kiedy mówi “manty z dynią i mięsem”, wydaje się, że wszystko jest zdefiniowane przez jedno imię i nic do dodania. Ale tak nie jest! Dania azjatyckie mają tak wiele odcieni, że nawet to danie można przygotować na różne sposoby, z tych samych składników.

Manty z dynią i mięsem – główne zasady technologiczne

Manty, podobnie jak pilaw, to tadżycki, uzbecki, ujgurski, kazachski i tak dalej. Każdy przepis na ich przygotowanie ma swoją własną charakterystykę, chociaż u podstaw są tylko trzy główne składniki.

Mięso

Mięso do wypełniania kuchni azjatyckiej woli pokroić na małe kawałki. Pokrojone mięso mielone ma wyjątkowy smak. Jeśli chcesz spróbować prawdziwej azjatyckiej potrawy z mięsa mielonego, nie używaj maszynki do mielenia mięsa ani kombajnu. Jest to funkcja, która ma związek ze sposobem, w jaki produkt jest przygotowywany mechanicznie.

Teraz o rodzaju mięsa stosowane do przygotowania posiłków: tradycyjnego rodzaju mięsa – jagnięciny, ale nie korzystać z cielęciny i wołowiny, egzotyczne gatunki – wielbłąda, konia i mięso kozie mięso. Od muzułmanie nie jedzą wieprzowiny na zasadach religijnych, aw kanonów prawosławnych nie istnieje taki zakaz, Manti z dyni i mięsa mogą być gotowane z mięsa wieprzowego. Do farszu mięsnego dodaje się niewielką część tłuszczu tłuszczowego.

Warzywa

Manty z dynią to tradycyjne danie kuchni ujgurskiej. W kuchni tadżyckiej, turkmeńskiej, uzbeckiej i kirgiskiej używa się głównie warzyw, cebuli i ziemniaków. Czasami, wraz z cebulą, dodaje się mince z jusai (dziki czosnek) lub do przygotowania mielonego mięsa, stosuje się różne kombinacje warzyw i mięsa. Na przykład w kuchni chińskiej, w połączeniu z warzywami, stosuje się mięso mielone z krewetek.

Danie było bardzo popularne, nawet w okresie rozkwitu Radzieckiego stołówek, i właśnie wtedy było dużo opcji nadzieniem opracowane przez technologów i kucharzy z najbardziej popularnych restauracji. Mięso mielone wraz z dynią, cebulą i mięsem zawierało owoce i suszone owoce (pigwa, suszone morele). Czasami do farszu dodaje się sezam.

Ciasto

1

Jako pierogi lub vareniki, mantas są przygotowywane z ciasta przaśnego, ale w niektórych przepisach jest również ciasto drożdżowe. W kuchni Uigur i Dungan, mączki z ciasta drożdżowego są przygotowywane w zimie. Jeśli drożdże są ciastem, najpierw manti najpierw usmażyć, a następnie zgasić. Można to zrobić bez gaszenia, ale w tym przypadku płaszcze będą wyglądać jak smażone placki.

Aby przygotować mąkę pszenną, należy użyć wody i soli; musi być ciasny, ale elastyczny, aby wygodnie było rozwałkować cienkie ciasta. Dlatego natychmiast po wyrabianiu ciasto pozostawia się na godzinę do spęcznienia glutenu. Ciasto drożdżowe po ugotowaniu fermentacji przez długi czas, zamiatanie go kilka razy. Najprawdopodobniej drożdże dodaje nie tylko do manta podniesiona, aby dać mu kwaśny smak, ponieważ testu drożdży przetworzone węglowodany zawarte w mące.

Czasami w składzie testu dodajemy jaja, ale jednocześnie zmniejszamy ilość dodanej wody. Dodawanie jaj jest wygodne w użyciu w przypadkach, gdy półprodukty są przeznaczone do zamrażania i przechowywania, ponieważ po wysuszeniu białko tworzy gęstą skorupę. Ciasto z dodatkiem jajek powinno być nieco dłużej ugotowane.

Metody modelowania

Istnieje legenda, że ​​mantas po raz pierwszy pojawił się w Chinach i został wymyślony przez dowódcę, jako symbol ofiary. Dosłownie, w tłumaczeniu z chińskiego “mantou” – wypchana głowa. Najprawdopodobniej z tego powodu manti mają okrągły i raczej duży kształt. Ale w kuchni azjatyckiej i wschodniej istnieją inne formy modelowania: owalne, koperty, trójkąty. Półprodukt jest oblepiony, zarówno w zwykły sposób, jak i warkoczem, warkoczem.

Wartość półproduktu w kuchni tureckiej jest dwa razy mniejsza niż w wersji tadżyckiej lub uzbeckiej, gdzie waga jednej rzeczy w surowej postaci wynosi 60-65 g.

“Zest” potrawy – sos. Produkowany jest z pomidorów lub kwaśnych produktów mlecznych, z octu i oleju roślinnego, ale z dodatkiem ostrych odcieni i wschodnioazjatyckich ziół.

1. Mięta z dynią i mięsem – główna receptura na ciasto bezdrożdżowe do półproduktów

Produkty:

Mąka, mąka pszenna / 750 g (w tym 50 gramów – na pył)

Woda, ciepła 300 ml

Sól 10 g

Wydajność: 1,0 kg

Metoda przygotowania:

Mąkę przesiewa się w dużej misce, dodaje soli i wlewa do wody. Wymieszaj strome ciasto i przykryj je mokrą serwetką na godzinę, aby spulizować gluten. Ciasto powinno być miękkie i plastyczne. Po sprawdzeniu ciasto rozrzuca się na powierzchnię roboczą i dalej się zagniata. Następnie pokroić na małe kawałki i rozwinąć pasmami. Liny pocięto na kawałki o wadze 20 g i uformowano okrągły i cienki placek. Środek każdego zadziory powinien być nieco grubszy niż krawędzie.

Dalej w ugotowanych ciastach leżało mięso mielone, 40-45 g, z półproduktów i gotować dla pary.

2. Manty z dynią i mięsem – główny przepis na ciasto drożdżowe do półproduktów

Składniki:

Prasowane drożdże 75 g

Mąka, pszenica (najwyższy stopień) 0,6 kg

Woda 380 ml

Sól 16 g

Wydajność: 1000 g

Przygotowanie:

Mąkę przesiej i dodaj sól, wymieszaj. Drożdże ugniata się i hoduje w ciepłej wodzie. Przesianą mąkę wlewa się stopniowo do wody, wyrabiając sztywne ciasto. Przykryj ją serwetką i wyślij do proofingu na 3-4 godziny. W tym czasie ciasto kruszy się 3-4 razy. Po rozwałkowaniu ciasta pokroić na porcje i dodać mięso mielone, przygotować półprodukty.

Manties z ciasta drożdżowego najpierw smaży się na patelni, a następnie gasi.

3. Kuchnia Ujghur. “Kava-manta” – manti z dynią i mięsem przaśnym

Do przygotowania:

Ciasto (recepta numer 1) 1,0 kg

Mięso mielone:

Jagnięcina, tłusta 850 g

Cebula, cebula 350 g

Dynia (miąższ) 800 g

Sól, ostra papryka, kolendra, czosnek

Procedura:

Baranek (filet) do mycia i stania w lodowatej wodzie (wstawić na noc do lodówki, w szczelnym pojemniku). Dla tych, którzy nie lubią specyficznego zapachu: dodaj do wody ocet lub kilka plasterków cytryny. Następnie usunąć wodę, przemyto raz i tnie na małe kostki z boku -. 0,5-0,7 cm same kości pokroić cebulę i dynia. Cilantro i czosnek bardzo drobno siekać. Połącz składniki farszu, dopraw do smaku przyprawami i lekko odeprzyj.

Z zrolowanego ciasta pokroić kwadraty. Pośrodku każdego kawałka ciasta o wadze 20 g włożyć 40-45 gramów mięsa mielonego i wypełnić płaszcze w formie koperty. Jeśli chcesz, możesz użyć dowolnej innej formy modelowania.

Gotuj dla pary. Podczas serwowania używaj ostrej przyprawy z pieprzem i olejem roślinnym lub pieprzem, pomidorami i czosnkiem.

4. Kuchnia Uyghur. “Boldurgan-manta” – manty z dynią i mięsem z ciasta drożdżowego

Składniki:

Ciasto (recepta numer 2) 0,5 kg

Do nadziewania:

Jagnię (polędwica) 500 g

Cheremsha (“dzhusai”) 50 g

Dynia 450 g

Przyprawy: czerwona ostra papryka (mielona), czarny pieprz, sól

Rafinowany olej (do smażenia)

Technologia przygotowania:

Mięso i dynia pokroić w drobną kostkę. Pokrój zielenie. Połączyć produkty na mięso mielone, odlać i pozostawić na pół godziny w lodówce. Przykryj miskę mielonym mięsem folią lub szczelnie przylegającą pokrywką.

Półprodukty są formowane jak zwykle. Następnie są lekko smażone we wrzącym oleju i doprowadzane do gotowości w podwójnym kotle.

“Boldurgan” oznacza “wspaniały”. Ten rodzaj produktu smakuje jak smażone placki, a na ich parowiec doprowadza do gotowości do usuwania szkodliwych olejów, które po smażone formy rakotwórcze, chociaż niektóre ludy azjatyckie manty czasami gotować na parze, a potem – smażyć.

5. Przepis od szefa kuchni: manti z dynią i mięsem, z sosem w Tadżyku

Produkty:

Do testu:

Mąka 700 g

Woda 180 ml

Jajka 3 szt.

Sól 8-10 g

Wyjście – 1 kg

Do nadziewania:

Pigwa 400 g (netto)

Sezam 50 g

Czosnek (do smaku)

Miąższ dyniowy 600g

Cielęcina (filet) 900 g

Tłuszcz, wieprzowina 150g

Sól, mieszanina papryki

Do sosu:

Masło, domowe 500 ml

Basil, zielony

Pietruszka

Mennica

Czarny i czerwony mielony pieprz, sól

Przygotowanie:

Aby zrobić ciasto, ubij jajka wodą. Następnie ciasto przygotowuje się, jak zwykle (patrz recepta numer 1). Wskazówka: Ponieważ jajka dodaje się do przaśnego ciasta, nie pozostawiaj go bez przykrycia, aby nie powstała skorupa. Ciasto tnij i zwij w małych porcjach, zachowując luz pod folią.

Pokrój ciasto trójkątem równoramiennym. W środku umieścić mielone mięso, dwa razy więcej niż kawałek ciasta. Przekręć rogi ciasta na środek i zapiecz je, łącząc je za pomocą “pigtaila”.

Do mięsa mielonego pokrój wszystkie składniki w małe kostki. Lepiej jest używać go w fazie dojrzałości technicznej, gdy zawiera wystarczającą ilość garbnika, co nadaje farszowi szczególny smak. Zdejmij skórkę. W razie potrzeby można dodać czosnek zamiast czosnku, drobno siekając zielenie. Następnie wymieszaj składniki farszu i moczyć przez około godzinę na zimno, przykrywając pokrywką.

Aby przygotować sos, weź tłusty, domowy jogurt. Pokrój warzywa, dodając je do smaku. Dodaj pokrojone warzywa, sól i pieprz. Połącz sos z blenderem.

Sos można podawać osobno lub polać manti.

6. Kuchnia wschodnia. “Hoshan” – manti z dynią i mięsem

Składniki:

Ciasto, świeże i drożdżowe – po 0,5 kg

Do nadziewania:

Jagnięcina lub wołowina (mięso mielone) 1 kg

Dynia 600 g

Figi 200 g

Ocet, owoce 75 ml

Masło 120 g

Sól

Mielony anyż, liść laurowy, ostra papryka

Procedura:

Przygotuj świeże i drożdżowe ciasto w równych częściach i połącz je, mieszając obie części. Rozwałkuj okrągłe bułeczki na 40-50 g. Na środku każdego z kółek włóż nadzienie, zbieraj brzegi ciasta do środka, składając je “spódnicą”.

Przygotowanie farszu:

Te składniki są myte, oczyszczone i drobno posiekane, a następnie połączone. Mięso mielone jest odrzucane, a pokryte folią wytrzymuje 50-60 minut na mrozie.

Gotowy “Hoshan” – smażymy na rozgrzanym oleju roślinnym. Po ułożeniu w rondlu, dodaj słoną wodę do 1/3 wysokości produktów, przykryj pokrywką i dusząc przez 5-6 minut.

Manties podawane są w gorącej formie, z dressingiem oliwkowym i octowym, z dodatkiem posiekanej zieleni.

Manty z dynią i mięsem – przydatne wskazówki i triki

  • Wybierając przepis na danie z ciasta, należy dostosować ilość wilgotnych składników ciasta, biorąc pod uwagę zawartość wilgoci w dostępnej mące.
  • Aby zapobiec “unoszeniu się” ciasta podczas procesu formowania, należy wcześniej sprawdzić zawartość glutenu. W domu można to zrobić w prosty sposób: weź szczyptę mąki do ust i przeżuwaj. Jeśli z niego szybko powstanie gęsta bryła, możesz spokojnie zabrać się do pracy.
  • Aby przymocować “pływające” ciasto, dodaj do niego kawałek warzonego ciasta zrobionego z tej samej mąki i dobrze wymieszaj. To prawda, że ​​wolumin będzie większy niż planowano, ale produkt zostanie zapisany. Do “testu pływającego” można użyć skrobi ziemniaczanej podczas mieszania, nalewanie jej na powierzchnię roboczą.
  • Stare mięso musi być długo gotowane, aby stało się miękkie i soczyste. Takie mięso do przygotowania produktów z ciasta jest lepiej nie używać, ponieważ ciasto gotuje się szybciej, niż mięso osiągnie swoją gotowość. W szczególności dotyczy to takich produktów, jak manta, w przypadku mięsa mielonego pokrojonych na kawałki, a nie mielonych w maszynce do mięsa.
1
Ссылка на основную публикацию
2019