Зашто постоји све већи интерес за прављење торти са павлацима? Није тешко погодити. Павлака је ферментирани млечни производ. Садржај масти није толико висок као маслац. Користећи киселу павлаку у комбинацији са компонентама за желирање, могуће је и уопће минимизирати кориштење масти и калоријског састојка како не бисте потпуно напустили свој омиљени десерт.
Contents
- 1 Колач, желе на павлаци – општи технолошки принципи
- 2 Рецепт 1. Цаке, желе на павлаци “Мрамор”
- 3 Рецепт 2. Торта, желе на павлаци, са јагодама “Горка”
- 4 Рецепт 3. Цаке, желе на павлаци “Цоффее Пломбир”
- 5 Рецепт 4. Цаке, желе на павлаци, са поморанџима
- 6 Рецепт 5. Цаке, желе на павлаци, са куваним кондензованим млеком – без печења
- 7 Рецепт 6. Цаке, желе на киселини “Јагода расположење”, без печења
- 8 Рецепт 7. Јелли торта на павлаци – тирамису из кекса
- 9 Торта, желе на павлаци – корисни савети и трикови
Колач, желе на павлаци – општи технолошки принципи
Најбоља основа за желе колач је бисквит. Његова текстура је комбинована са киселим кремастим укусом и слатким додацима вашем омиљеном десерту. Спужвасту торту није тешко припремити, а могуће је замислити стотине варијанти павлаке!
Интересантно је за бисквит.
Основа бисквита – шећер, јаја, брашно. Тесно тесто постаје бујно, углавном због особина бијелог јајета. Рецепт за бисквит, који се састоји буквално од “1 шоље брашна, 1 шоља шећера и 5 јаја”, не може помоћи да се изненади. Зато што није јасно зашто вам треба толико брашна и шећера.
Хајде да рачунамо. Тежина једног јајета је средње величине, без шкољке – око 50 г.
5 јаја, односно – 250 г Чаша шећера – 200-250 г; чашу брашна – 140-160 г.
Тежина суве масе у овом рецепту је готово двоструко већа од јаја, а ово – упркос чињеници да јаја – течност није 100%! Који производ можете добити тако што ћете пратити овај рецепт? Одговор је очигледан.
Због тога је за свако тестирање кекса важније имати свежа и расхлађена јаја од брашна и шећера. Брашно садржи глутен и помаже у везивању теста са печењем. Имајуци велику масу и густину, у односу на јаја, мозе преципитати вуцену масу, тако да је потребно одмах након пецања избацити “камену” колацицу.
Однос брашна, шећера и јаја у тесту кекса треба да буде такав да је у готовом тесту било више слободне влаге, односно 50 грама јаја додати 15 г шећера и не више од 20 г брашна. Онда ће готови бисквит увек бити лаган, мекан и укусан. Повећање шећера, иначе, не повећава сластност производа. У кексима се добија додатна слатка импрегнација сирупа готовим, хлађеним полупроизводом.
Желатин или агар?
Говорећи о желе колачима, морате одмах зауставити избор желирне компоненте.
Оставићемо пектин за припрему воћног и јагодичастог јела, што ће, инцидентно, бити веома адекватан додатак желе крему, али млечни павлак са стабилном текстуром на бази пектина неће радити. Постоје још две могућности за желатинску крему: желатин и агар-агар.
Упркос општим особинама ових врста згушњивача – способност претварања течности у желатинску густу масу, постоје значајне разлике између њих. Поред чињенице да се желатин издваја од коже, зглобова, ткива хрскавица животиња и агар-агара из морских алги, такође је различит принцип интеракције згушњивача.
Желатина се раствара на ниској температури. Критична температура овог загађивача је испод 0 ° и изнад 60 °. Са овим температурним режимом, губи се својства жељеза. При чему, поновљено хлађење желатинизиране посуде, не даје жељени резултат. Поред тога, желатин има ниски вискозитет у киселом медију, тако да се може припремити од киселог воћа и бобица повећањем количине желатина за фактор од 1,5 до 2, зависно од садржаја киселине у посуди. Желатин, прехрамбени разред “А” се добија од свињских пецива, желатина “Б” – од делова стоке. Ово има виши квалитет.
Агар-агар се раствара у води на температури близу тачке кључања. Отпорнија је на киселине од желатина. Желе производи засновани на желатини почињу да се растопају, изгубе облик и густину под врућим зраком летњег сунца, док за агар температуру ваздуха лети, врео подне је потпуно “равнодушно”. У киселој околини, желатинска својства агар-агара, за разлику од желатина, напротив повећавају.
А последњи компаративни критеријум: квалитетна желатина, апсолутно без мириса, подсећа на животињско порекло, тешко је наћи. Зато је боље да га користите за кување желеја, јелених јела, где ће се желатина природно комбиновати са производима који чине ова јела. У агару мирис је потпуно одсутан.
О павлаци у желе торти.
Павлака садржи масти од 10 до 60%. Као и било који производ киселог млека, корисно је за варење, има високе дијететске особине.
За павлаку је прикладнија масна киселина која садржи нижи проценат сирнине. Али за припрему киселог павлака мозе се користити павлака свих садржаја масти. Окус овог јела, наравно, неће бити исти, иако се густом и стабилном конзистентношћу може створити уз помоћ загађивача. Кисело млеко од масног производа имаће карактеристичан кремасти укус. Леан павлака, пре свега, подсећаће на јогурт или кефир.
Гелена павлака добиће различите укусе укуса ако се дода воће или сокови, чоколада, екстракти алкохола или други укуси укуса. С обзиром да кисело павлака има бијелу, мату боју, можете уз помоћ адитива креирати врло светао, шарени дезерт.
Да би се смањио садржај сировине у павлацима с ниским садржајем масти, претходно је напуњен, држан у суспендованом стању изнад палете, у филтеру газа.
Уз производе од киселог млека по укусу савршено комбинирајте било које воће и бобице. Овде треба искључити додатак на киселу павлаку само оних састојака који могу изазвати тежину у стомаку, прободу. Посебно, овај изузетак од правила се примјењује, на примјер, на крушку, дињу и нека друга воћа.
Треба узети у обзир комбинацију укуса. Ако павлака има изражени укус киселог млека, онда ће, највероватније, његова комбинација са киселим врстама бобица и воћа побољшати ефекат. Могуће је да је повећање количине шећера ће помоћи да исправи тај недостатак, ако заиста желите да користите управо такав песму, али не заборавите да је шећер такође повећавају течни одвајање у воћу и павлаку, а крема ће стећи опакер.
Наравно, чување желе колачића, на павлаци, може бити врло кратко, с обзиром на врло деликатан састав.
Хајде да се обратимо примерима успешних комбинација павлаке у омиљеном десерту.
Рецепт 1. Цаке, желе на павлаци “Мрамор”
Састојци:
Торта од кекса, округла (24 -26 цм)
Павлака 30% 400 г
Ванилија 4 г
Желатин (храна, група Б) 40 г
Фруктоза 200 г
Талијанска тамна чоколада 100-150 г
Алмонд плоче 50г
Припрема:
Колач од бисквита, импрегниран ванилинским или сирчаним сирупом, ставља се у растављену форму. Припремите желе од шлага средњег масти, раствореног желатина, фруктозе и ваниле. Када је половина задебљана Јелли, сипај у топлу (али – није вруће) чоколаде отопи њеним ињектирањем у танком млазу уз мешање стално са павлаком желеа. Да би боја креме била јединствена боја није неопходна. Мраморни узорак треба сачувати. Сипати резултујућу масу на базу бисквита у калуп и ставити га на хладно, да би се поставио. Уклоните завршени десерт из калупа, пребацити у посуду или а ла царте јело, посут бадема чипова.
Рецепт 2. Торта, желе на павлаци, са јагодама “Горка”
Састојци:
Бисквит, спреман (24-28 цм)
Малина
Блацкберри
Море-буцктхорн
Агар – 5-7 г
Млеко, вруће (100 ° Ц) 250 мл
Сируп од малине 150 мл
Мед, течност 100 – 140 г
Павлака 30% 350 г
“Маскарпоне” (или било који кремасти сир) 250 г
Шећер 200г
Вода 100 мл
Свежа мета
Кондитерска крема 300 мл
Спанаћ
Мамац карамел, бомбона 250 г
Припрема:
Узеће се одвојив облик, у коме ће се уклопити полутрајни производ бисквита, а на врху ће бити постављена јеличка маса, а затим – крем сир, са јагодама.
Изаберите бобице, исперите и осушите. Можете користити било коју другу комбинацију светлих и мирисних јагода, 100 г сваке врсте.
Комбинирајте јагодни сируп с павлаком, додајте шећер ако је потребно. У павлаку додајте и припремљене бобице. Привремено одвојите припремљену масу.
Гомила свеже менте и спанаћа се кувати са кључаном водом и пустити да се пива. Када се инфузија хлади, напуни и комбинује са медом.
Крем сира и лепо га спојите са сирупом од меда, а затим – са шлагом. Требало би да буде хомогена маса зелене боје.
Растворити агар у врелу млијеку и, уз брзо мешање, улијете загађивач у павлаку с јагодама и сирупом малине. Пренесите масу у калуп, на кекс торту. Када је хладно, поставите кремасту, зелену крему и обложите површину металном шпатулом или ножем.
На посуду обложеном фолијом, премазаном, сипајте танак навој растопљеног карамела, наношењем мрежице или било ког узорка. Фолија, заједно са карамелним узорцима, завија око пластичне бочице, када се карамел мало тврди и постане чврст, али флексибилан. Ставите умотану боцу у фрижидер тако да се карамел убрза. Затим уклоните фолију и пажљиво га одвојите од карамелног конуса.
Поставите декор на површину торте, замрзнути и уклонити са калупа. Украсите конус са листовима менте и површином целог колача са јагодама.
Рецепт 3. Цаке, желе на павлаци “Цоффее Пломбир”
Састојци:
Бисквит
Крем (33%) 200 г
Павлака (40%) 150 г
Ванилија 5 г
Шећер 250г
Инстант кафа 30 г
Милк 150 мл
Агар 5г
Чоколадни чипс 300 г
Припрема:
Спужвасти колач у калупу (или одвојив или без дна). За крему вам је потребна веома густа и масна, домаћа павлака, са слатким укусом. Превуците га шећером, покушавајући да не исечете превелику масу, тако да не пале. У половини потребне количине млека раствара се кафа, ванила. Додајте у павлаку. Вадите крем пецива и комбинујте са павлацем. На крају, додајте агар у крему, растворен у другом делу млека (у води за кључање). Млеко са агаром, лагано хладите, тако да, преливајући у крему, не пијте га. Растворите агар у млеку брзо и континуирано мешати.
Ставите крему на кекс и ставите торту у фрижидер. После отврдњавања покривајте чоколадну топљену торту, украсите снежним белим врховима од шлага.
Рецепт 4. Цаке, желе на павлаци, са поморанџима
Састојци:
Два кекса
Чоколада (за декорацију) 100 г
Павлака, маст (најмање 30%) 0,5 кг
Поморанџе 0,5 кг (нето)
Шећер 350г
Шампон (за декорацију) 100 – 150 г
Агар 10г
Рум 50 мл
Ванилов сируп 120 мл (за импрегнацију кекса)
Милк 200 мл
Кандирано воће (црвена, наранџаста и зелена)
Припрема:
Припремите наранџе ослобађањем од коре и мембранских филмова. Пребаците сваку парицу на велике комаде. Сок течности, а затим додајте киселој креми. Ставите један бисквит полупроизвод у калуп. Засићите кукуруз са ваниловим сирупом, у комбинацији са румом. У павлаку са шећером сипајте у сок наранџе, ставите припремљене комаде воћа. Укопајте млеко и растворите агар у њему. Загрејте топло млеко у киселу крему и залијте га у кекс. Врх са другом колачом, такође га исперите сирупом. Површине торте украшавају врховима од шлага или стављају узорак. Затим ставите кандирану плочу и залијте топљену чоколаду.
Рецепт 5. Цаке, желе на павлаци, са куваним кондензованим млеком – без печења
Веома је згодно и брзо припремити колач, када га само треба окупити у облику, украшен и сервиран.
Састојци:
Кондензирано млеко, кувано (8.5%) 400 г
Павлака (25%) 0,5 л
Шећер 250г
Милк 200 мл
Агар-агар 10 г
Бисквити кекси (бела и чоколада) – 500 г
Сируп од кафе и рум 150 мл
Чоколада, ораси (за декорацију)
Припрема:
Растворите агар-агар и додајте заједно са млеком у павлаци са шећером и куханом кондензованом млеком. Лагано разблажите масу.
У облику, поставите слој бисквита од кекса. Посути га сирупом. Врх са слојем креме. Онда – слој чоколадних колачића, а на врху – крему. Споји слојеве. Задњи слој је направљен од креме. Срушите га са мрвицама чоколаде и ораси.
Рецепт 6. Цаке, желе на киселини “Јагода расположење”, без печења
Састојци:
Цурд 600г
Павлака 250 г
Кухињски крух (црумб) 400 г
Шећер 350г
Маслац, кремаст 200 г
Ванилија 5 г
Желатина 60 г
Вода 100 мл
Јагода 500 г
Јагода сируп 300 мл
Агар 2-3г
Припрема:
Исеците комад меканог колачића са омекшаним путером и мијешајте. Ставите ову масу у калуп, чврсто притиском на дно, формирајте торту.
Растворите желатин у води и унесите га у маслу киселог сира, преломљеног шећером. Додајте ванилу на крему. Пренесите крему у припремљену торту. У сирупу од јагода растворите агар. Ставите припремљене јагоде на површину торте и напуните свеже јагодице сирупом.
Рецепт 7. Јелли торта на павлаци – тирамису из кекса
Састојци:
Ролл, бисквит, са јагодама – 2 ком. 400 г свака
Шећер 150г
Павлака (40%) 600 г
Ванила
Милк 200 мл
Желатина 60 г
Припрема:
Бисквитне ролнице одсечене на плоче дебљине 1 цм. Припремите желатин и пажљиво комбинујте павлаку са шећером и ванилијом. Можете радити са жвакањем, јер маса не мора бити премлаћена, већ добро помешана. У посуду конусног облика дуж обода поставите делове ролне. Испразните простор између њих с кремом и очистите облик на хладном, док се не замрзне. Затим уклоните, загрејте мало изнад паре и пређите на посуду. Прибавите “брзо торту” украшавање чоколадом, кремом или воће, ако желите.
Торта, желе на павлаци – корисни савети и трикови
- За стварање желе масе меке конзистенције желатина, потребно је 20 г на 1 м3 течности. За густе, “гумене” желе – 40-50 г. Жаришна својства агара је 4 пута већа од истих квалитета желатина.
- Да павлака има деликатнију конзистенцију, комбинује павлаку са кремом. Крем, у овом случају, боље је увести млечну масу од киселог павлака, иначе ће кисело пре него што се формира желе и само повећати запремину киселог павлака у креми, а да не побољша свој квалитет.
- Кекс за торту, желе на павлаци може се унапријед печити и чувати у фрижидеру или замрзнути. Прије складиштења, кекс се треба потпуно охладити, након чега мора бити запечаћен. Овај метод је згодан јер можете у било ком тренутку направити колач, провести мало времена да припремите крему.