Vzácna matka nebude naštvaná pri pohľade na rôzne tuberkulózy, pustuly alebo pupienky na jemnej koži dieťaťa. Čo môže byť, je pre dieťa nebezpečné, čo s tým robiť – to sú najdôležitejšie problémy v týchto prípadoch.
Contents
- 1 Čo je vyrážka?
- 2 Vyrážka u dieťaťa s teplotou a bez nej
- 3 Vyrážka na tele (po celom tele) u dieťaťa
- 4 Možné príčiny vyrážky na tele dieťaťa
- 5 Spôsoby liečby vyrážky na tele u dieťaťa
- 6 Vyrážky na tvári dieťaťa
- 7 Možné príčiny vyrážky na tvári dieťaťa
- 8 Spôsoby liečby vyrážky na tvári dieťaťa
- 9 Vyrážky na zadnej strane dieťaťa
- 10 Možné príčiny vyrážky na zadnej strane dieťaťa
- 11 Spôsoby liečby vyrážky na zadnej strane dieťaťa
- 12 Vyrážka na bruchu dieťaťa
- 13 Možné príčiny vyrážky v žalúdku dieťaťa
- 14 Spôsoby liečby vyrážky na bruchu dieťaťa
- 15 Vyrážka na nohách dieťaťa
- 16 Možné príčiny vyrážky na nohách dieťaťa
- 17 Spôsoby liečby vyrážok na nohách dieťaťa
- 18 Vyrážka v pažích dieťaťa
- 19 Možné príčiny vyrážky v pažích dieťaťa
- 20 Spôsoby liečby vyrážky v pažích dieťaťa
- 21 Vyrážka na pýchu dieťaťa
- 22 Možné príčiny vyrážky na pýchu dieťaťa
- 23 Spôsoby liečby vyrážky na pýchu dieťaťa
Čo je vyrážka?
Vyrážka u dieťaťa – prvky objavujúce sa na koži alebo slizniciach v dôsledku patologických zmien stavu tela. Líšia sa textúrou, vzhľadom, farbou.
K primárnym prvkom patria:
– papule (uzlík) – tuberkulóza, nemá dutinu, priemer 1-3 mm až 1-3 cm, hmatateľný;
– blister je akariformný prvok, ružový, svrbivý;
– vezikula – má dutinu a viečko, veľkosť – do 0,5 cm, je naplnená obsahom séra a vo veľkosti presahujúcom 0,5 cm sa nazýva močový mechúr;
– absces (pustule) – dutina prvku je naplnená purulentným obsahom;
– bodové lokálne odfarbenie hornej vrstvy epidermis;
– roseola – škvrna s priemerom 1-5 mm, svetlo ružová alebo červená;
– Krvácanie – krvácanie kože vo forme škvŕn alebo bodiek;
Vedľajšie prvky vyrážky sú atrofia, jazva, trhlina, abrázia, erózia, váhy, vredy atď.
Vyrážka u dieťaťa s teplotou a bez nej
Existuje niekoľko skupín príčin vyrážok na koži a slizniciach:
– porušovanie osobnej hygieny;
– alergická reakcia na rôzne faktory provokatérov;
– choroby krvi, cievy;
– infekčné choroby;
– parazitárne ochorenia.
Ako teplota stúpa, dochádza k infekčným chorobám. Možné sprievodné znaky – zimnica, nevoľnosť, kašeľ, zimnica, nedostatok chuti do jedla, zvracanie atď.
Bez príznakov horúčky sa patologické zložky zvyčajne vyskytujú v rôznych situáciách:
– škrípanie hmyzom;
– hemoragická vyrážka;
– potenie, dermatitída plienky;
– vezikulopustuloz;
– alergická reakcia (na slnečné svetlo, jedlo, drogy) atď.
Vyrážka na tele (po celom tele) u dieťaťa
Vyrážka u dieťaťa naznačuje poruchu v tele, zníženie imunity, rozvoj ochorenia. Lokalizácia prvkov na niektorej časti trupu je zriedkavá, často sa rozlieva po celom tele.
Možné príčiny vyrážky na tele dieťaťa
Vedieť hlavné príčiny nepríjemnosti umožňuje rodičom zostať pokojný bez toho, aby upadli do prázdnej paniky, kým lekár vyjasní situáciu a nepredloží liečbu.
1. Choroby pokožky. Deti majú často pocit v dôsledku prebytočného tepla alebo nedodržiavania hygienických noriem. Je to znázornené malými červenkastými pupienkami s možnými pustulami uprostred.
Tu môžete pomenovať a uhryznúť hmyz, blechy a komáre. Často sú to ružové alebo červenkasté škvrny.
2. Alergická reakcia. Vyskytuje sa v prípade porušenia v organizácii výživy dieťaťa, kontakt s provokátormi – prach, dolu, peľ rastlín, čistiace prostriedky, bielizeň. Výpady predstavujú načervenalé škvrny nepravidelného tvaru, sprevádzané svrbením, letargiu alebo vzrušenie.
3. Infekčné ochorenia:
– ovčie kiahne (ovčí kiahne) – malé škvrny sa menia na bubliny s kvapalinou, po 2 dňoch sa na nich tvoria kôry;
– rubeola – malé škvrny svetlej ružovej farby, tesne priliehajúce;
– roseolóza – po dvojdňovom horúčave sa objaví jemná ružová vyrážka;
– šarlach – jemné vyrážky, prechádza 1-1,5 týždňov, choroba je sprevádzaná vysokou horúčkou, angínou;
– osýpky – prvky sa zdajú jasné a veľké, iné príznaky – kašeľ, horúčka, výtok z nosa a bolesť v očiach.
Spôsoby liečby vyrážky na tele u dieťaťa
Všeobecné pravidlo: pred kontrolou lekára by nemali mazať prvky zelenými a inými farbivami – to bude robiť diagnostiku ťažké.
1. Nie je nič lepšie proti potenia ako čistota a dodržiavanie pravidiel hygieny. Aby sa zabránilo uhryznutiu, dieťa by nemalo byť povolené na miesta, kde sa môže vyskytnúť kontakt s hmyzom. Ak chcete odstrániť svrbenie, lekár môže odporučiť špeciálne masti.
2. Na odstránenie alergických vyrážok je potrebné sledovať potraviny a eliminovať provokujúce faktory. Môžete dať smect, aktívne uhlie. Ak chcete znížiť svrbenie, lekár odporúča fenistil-gél, hydratačné krémy.
3. Rôzne choroby zodpovedajú rôznym schôdzam, preto by ste sa mali rozhodne poradiť s lekárom. Kuracie kiahne sú ošetrené mazaním bublín so zelenou. Ak chcete odstrániť sušené kôry, je to nemožné, mali by vypadnúť, že neboli žiadne cicavce.
Proti rubeole sa dieťaťu podá očkovanie pred rokom.
Liečba sadolou nevyžaduje osobitné odstránenie príznakov – horúčka.
Šarlátová horúčka je dosť vážnou chorobou, dieťa je hospitalizované na liečbu.
V prípade osýpok je aj dieťa v nemocnici, pretože sú možné komplikácie až po meningoencefalitídu.
Vyrážky na tvári dieťaťa
Vyvolanie vyrážky na tvári najčastejšie znamená možné problémy s obličkami, črevom, pankreasom a obličkami. V každom prípade je potrebná konzultácia aspoň s pediatrom a v prípade potreby sa obráti na špecializovaného špecialistu.
Možné príčiny vyrážky na tvári dieťaťa
U novorodencov sa môžu vyrážky na tvári vyskytnúť v dôsledku nevyváženej výživy matky počas tehotenstva. V detskom veku sa z rovnakého dôvodu objavuje rozptyl červených škvŕn na tvárach: zdravotná sestra zahŕňa potraviny, ktoré spôsobujú takú reakciu v strave.
Taktiež môže nastať vyrážka na tvári v dôsledku veľkých výkyvov teploty vzduchu, infekčnej choroby. Príčinou sú často alergie, patológie autonómneho nervového systému.
Spôsoby liečby vyrážky na tvári dieťaťa
Hlavným odporúčaním pre rodičov je vyhľadať lekársku pomoc od lekára, pretože od začiatku liečby by sa malo vykonať odstránením príčiny, ktorá vyvolala chorobu.
1. Erytém toxický (u dojčiat v období novorodencov) – husté pupienky červenej farby s bublinami v strede. Prechádza bez stopy o 3-4 dni neskôr.
2. Alergia – na tvárach sa objavujú červené škvrny, peeling a zanedbateľná kondenzácia. Ak vylúčite zakázané jedlá z ponuky, tváre sa vrátia do normálu.
3. Novorodenci akné vyzerajú ako jasne červené pupienky s pustuly uprostred. Vyrážka sa vyskytne najneskôr 2 mesiace po narodení.
4. Kousnutia hmyzu vyzerajú ako ružové škvrny, ak nie je žiadna alergia, sú bezpečné.
Lekár môže odporučiť gél na zmiernenie svrbenia so silným začervenaním – antihistaminikou.
Vyrážky na zadnej strane dieťaťa
Na zadnej strane dieťaťa sa niekedy vyskytne vyrážka – červené škvrny, papuly, pľuzgiere, niekedy sprevádzané ťažkým svrbením. Samoliečenie nie je možné urobiť, mali by ste navštíviť pediatra a získať od neho poradenstvo.
Možné príčiny vyrážky na zadnej strane dieťaťa
Bežnou príčinou je potenie, pri ktorej sa na zadnej strane objavujú malé škvrny s ružovým alebo červenkastým odtieňom.
Alergie sú vyvolávané nielen jedlom, ale aj liekmi, oblečením alebo posteľným prádlom, práškom na umývanie a inými čistiacimi prostriedkami.
Ďalšou skupinou príčin, ktoré spôsobujú hojivé vyrážky na chrbte a na tele sú infekčné choroby. Niektoré z týchto ochorení sú nebezpečné – šarlach, osýpky atď.
Spôsoby liečby vyrážky na zadnej strane dieťaťa
Potenie je liečené základnou hygienou dieťaťa. Môžete použiť špeciálny talku.
Pri alergickej reakcii lekár predpisuje antihistaminiká a hypoalergénny život (vylučujú sa všetky možné faktory provokatérov).
Keď hnisajú vezikuly, musia byť ošetrené zeleňou. Aby sa zabránilo opakovanej infekcii, zdravá pokožka okolo pupienkov sa lieči alkoholom. Nezávislé liečenie infekčných chorôb sa nemôže uskutočniť. Je potrebné navštíviť lekára, dohodnúť si schôdzku a dôkladne ho vykonať.
Vyrážka na bruchu dieťaťa
Rôznorodosť typov vyrážok na bruchu rodičov, možno, nepamätám. Pri prvom vzhľade aj jednotlivých prvkov je potrebné sa obrátiť na pediatra, ktorý profesionál diagnostikoval.
Možné príčiny vyrážky v žalúdku dieťaťa
Jednou z bežných príčin vyrážok na žalúdku drobky je alergia.
V nadmerne vykurovanej miestnosti teplo dieťaťa, ktoré je oblečené, vyživuje pocit, ktorý spôsobuje tampón. Tieto ružové útvary sa môžu objaviť na rôznych miestach tela dieťaťa, ale často to ovplyvňuje brucho.
Vyrážky môžu byť tiež spôsobené ochorením krvi, infekčnou chorobou. Ak sa malé červené škvrny zmení na kvapaliny, potom je to pravdepodobne kiahní. A koncentrácia jasne červenej vyrážky v spodnej časti brucha môže naznačovať šarlach. Vzhľad dvojitého vyrážky okolo pupku znamená svrab.
Existuje mnoho dôvodov, iba odborník môže správne diagnostikovať. Po rozhovore s pediatrom stojí za to poradiť s pediatrickým dermatológa.
Spôsoby liečby vyrážky na bruchu dieťaťa
Alergická vyrážka sa lieči antihistaminikami predpísanými pediatrom.
Liečba svrab je dlhá a vyžaduje pedantry. Choroba je veľmi nákazlivá, pretože dieťa musí byť izolované. Veci, bielizeň by mala byť varená, žehliť s veľmi horúce železo. Lekár zvyčajne predpisuje sírovú masť na boj proti parazitom, ktorý spôsobil vyrážku, pretože mäkšia možnosť je ponúkaná zinok.
Pri pocení pomáha starostlivo dodržiavať osobnú hygienu, dodržiavanie požiadaviek na oblečenie (dodržiavanie teploty okolia a sezóny, čistota, typ látky). Pomôžte sa zbaviť sa vyčerpaných vzduchových kúpeľov a včasného tlmenia, kúpanie.
Liečba infekčných ochorení by mala vymenovať len lekára, je zameraná na odstránenie príčiny ochorenia, po jej odstránení vyrážka tiež zmizne ako symptóm.
Vyrážka na nohách dieťaťa
Vyrážka na nohách je pre dieťa veľmi nepríjemná, pretože je často sprevádzaná ťažkým svrbením. Drobky sa správajú neúnavne, svrbia, nervózne. To je plné rozširovania oblasti vyrážky, sekundárnej infekcie, infekcie.
Stojí za to rozptýliť dieťa pred príchodom pediatra – prečítajte si rozprávku, pomasťte, sledujte karikatúru.
Možné príčiny vyrážky na nohách dieťaťa
Ak je vyrážka na nohách sprevádzaná horúčkou, kašľom, letargiu, bolesť hlavy, bolesť v krku a strata chuti do jedla, potom ide o infekčnú chorobu.
Ak vyrážky na nohách, vnútorný povrch stehna, najmä ak sú pupienky v pároch a sú navzájom spojené, bude lézia diagnostikovaná roztočom.
Po kontakte s alergénmi, ich inhaláciou alebo absorpciou s jedlom je možný výskyt alergickej vyrážky. Rovnaká reakcia môže spôsobiť uhryznutie komárov alebo iného hmyzu.
Vzhľadom na veľmi citlivú pokožku majú deti horúčku, lupiny na plienky.
Spôsoby liečby vyrážok na nohách dieťaťa
Výpadky spôsobené potenie sa ľahko odstránia s prísnym dodržiavaním hygienických pravidiel. Na prechádzku je potrebné ísť von s dieťaťom, obliekať ho za počasie. Potrebujeme včasnú zmenu plienok, plienok.
Pri odstraňovaní príčin infekčných a vírusových ochorení je aj vyrážka, takže sa nemusíte sama liečiť, ale jednoznačne sledujete lekárske stretnutie. Dôležité: nedajú sa otvoriť bubliny a ak sa prasknú sami, ošetria sa antiseptikom (roztok alkoholu).
Vyrážka v pažích dieťaťa
Najčastejšie otvorené oči sú dlane, lakte dieťaťa, takže rodičia si môžu všimnúť prvé signály nebezpečenstva.
Možné príčiny vyrážky v pažích dieťaťa
Výprudky sú možné v dôsledku alergických reakcií, atopickej dermatitídy. Zvyčajne ide o malé bubliny, ktoré prasknú a vytvárajú krusty. Niekedy sú to veľmi ťažké suché vyrážky.
Pri parazitárnych a vírusových infekciách sa vyrážka rozšíri po celom tele s výnimkou výnimiek. Takým príkladom je ochorenie spôsobené vírusom Coxsackie.
Ak dieťa zriedka umýva ruky, kontaminácia spôsobí, že sa na nich objavia pupienky. Špecifický prípad – problémy spôsobené stresom. Vysoko perenervnichavshego dieťa sa môže objaviť na jeho rukách vyrážka, ktorá je veľmi svrbivá.
Spôsoby liečby vyrážky v pažích dieťaťa
Liečba vyrážky na rukách je zameraná na zmiernenie alebo odstránenie symptómov vyvolaných samotnou vyrážkou – svrbenie, lokálny zápal kože. Druhým aspektom je liečba choroby, ktorá spôsobila vyrážku.
Zoznam najčastejších receptov je antihistaminiká, rôzne krémy alebo gély s masťami (s antibiotikami, hormónmi atď.), Tablety, injekcie. Medzi nimi – antifungálne, antibakteriálne, antivírusové, lieky na udržanie imunity detí.
Vyrážka na pýchu dieťaťa
Vyrážka na batole dieťaťa sa stáva často a husto. Nie je to nevyhnutne známka vážneho ochorenia. Pravdepodobne je to jednoducho nedodržanie hygieny a zásad racionálnej výživy.
Možné príčiny vyrážky na pýchu dieťaťa
Medzi príčiny vyrážok na špičke dieťaťa sa často vyskytujú:
– mokré plienky;
– prehriatie v dôsledku prebytočného tepla (potenie);
– plienková dermatitída;
– nedostatok hygieny;
– alergická reakcia alebo diatéza;
– hemoragická vyrážka (s hemoragickou vaskulitídou).
Spôsoby liečby vyrážky na pýchu dieťaťa
Upravením výživy dieťaťa, poskytnutím čistého oblečenia a plienok sa prísne dodržiavanie hygienických pravidiel môže vo väčšine prípadov zbaviť vyrážok na omrvinky.
Z iných dôvodov by mal lekár predpísať liečbu po určení diagnózy. Úlohou rodičov je poskytnúť dieťaťu maximálne pohodlie a dodržiavať všetky odporúčania lekára.