Vitamín A má druhé meno – retinol. Osoba by mala konzumovať aspoň tri štvrtiny gramu tejto látky denne.
Nedostatok retinolu v tele môže viesť k nepríjemným následkom, ako napríklad: suchú pokožku tváre a hlavy, oslabenie zubnej skloviny, rozmazané videnie a imunity, strata chuti do jedla, je veľmi odlišné povahy ochorenia.
Preto je dôležité poznať produkty, ktoré sa môžu stať zdrojom vitamínu A, aby ste ho mohli kedykoľvek prirodzene získať.
Contents
Kde je vitamín A? Zelenina a zelenina
Zelenina s retinolom sa často vyznačuje jasnou červenou alebo oranžovou farbou. Najviac do očí bijúce príklad – mrkva: jesť dva kúsky denne, konzumujú dennú dávku vitamínu A. Je tiež nedostatok vitamínu A môže byť doplnený pridaním ku strave tekvica, melón, červenej papriky, paradajky. Mnoho vitamín A je obsiahnutý v byliniek a korenia: petržlen in – 950 mikrogramov na 100 gramov výrobku. Presne desaťkrát viac (9500 mikrogramov) vitamínu A je obsiahnuté v 100 g bežných zemiakov.
Zelené potraviny sú tiež zdrojom vitamínu A, menovite:
• špenát;
• zelená cibuľa;
• kôpor;
• bazalka;
• pekinský šalát;
• Nettles;
• šťovík;
• brokolica;
• zeler;
• hrášok.
Vitamín A obsiahnutý v zelenine a zelenom sa môže konzumovať bez akéhokoľvek poškodenia zdravia, pretože pri predávkovaní je potrebné jesť skutočne veľké množstvo týchto produktov.
Existujú odporúčania na konzumáciu: šalát z čerstvej zeleniny sa najlepšie podáva so zakysanou smotanou alebo syrom, pretože v kombinácii s vitamínom A zo živočíšnych produktov bude oveľa lepšie absorbovaný. Zlepšenie absorpcie šalátu je tiež pridaním tukov, napríklad olivového oleja.
Ale mrkva, dosť zvláštne, je lepšie poslať na varenie: vo varenej mrkve, na rozdiel od surového, biologicky dostupný betakarotén je obsiahnutý vo viac. Tu pravidlo je: mäkšie, tým lepšie, takže je najlepšie jesť zeleninu v mäkkej konzistencii, ideálne – v šťave alebo pyré. Nejde o balené šťavy, ale len o čerstvo vylisované šťavy.
Mäsové výrobky, ktoré môžu obsahovať vitamín A
Retinol môžete extrahovať nielen z rastlinných produktov, ale aj z produktov živočíšneho pôvodu. Tu je riziko predávkovania a predávkovania vyššie, pretože vitamín A je okamžite absorbovaný. Nadbytok bude nielen robiť dobré, ale tiež poškodí ľudské telo. Aké potraviny živočíšneho pôvodu obsahujú vitamín A?
Nepochybný vodca sa môže nazývať olej z tresčej pečene: 100 g výrobku pokrýva rýchlosť spotreby vitamínu A denne o 3333%, 100 g obsahuje 30 000 μg tejto užitočnej látky. Ale 100 gramov tresky škvrnitej nemôže byť konzumované len tak, s lyžicou z pohára, je to veľmi mastný produkt, takže by ste mali ešte použiť pre sendviče.
Retinol je tiež bohatý na hovädzinu pečene: po jedení len malý jeden stotogram kus, môžete získať 9442 μg vitamínu A. Okrem hovädzieho pečene a tresčej pečene vitamín A obsahuje:
• na kurčatá, prasa, husi a kačacie pečeň a obličky;
• v akomkoľvek zrnitom kaviári;
• v tukovom mäse a rybe, napríklad v pstruhach;
• v šproty;
• v mäse z kuracieho mäsa, bažantu, kačice, prepelice, morky, kuracieho mäsa;
• v morských rybách – slávok, krevety, ančovičky.
Nezáleží na tom, ako budú všetky produkty zo zoznamu varené: vitamín A prenáša akúkoľvek metódu tepelného spracovania. Malý obsah po varení padne, ale tieto nevyhnutné straty nie sú príliš významné.
Vitamín A: kde je to okrem zeleniny a mäsa?
Ak chcete nájsť vitamín, ktorý posilňuje imunitný systém a dáva pevnosť pokožky, stojí za to zostať na regáloch s mliečnymi výrobkami a vajíčkami. Vaječný žĺtok je bohatý na vitamín A: 100 g výrobku obsahuje 908 μg. Retinol sa nachádza aj v syre, mlieku, vysokotukovom syrovom tvarohu, kyslej smotane, smotane, brynze. Je však dôležité správne vybrať mlieko: iba mlieko kráv, ktoré sa živia trávou a seno, poskytne tela maximálne množstvo retinolu.
Vitamín A vo veľkom množstve obsahuje oleje: krémové, olivové, ľanové. Dôležitý bod: olej musí byť získaný lisovaním za studena, nie je čistený, nie deodorizovaný, nie je rafinovaný. V opačnom prípade sa pôvodný obsah vitamínu A značne zníži.
Použitie vitamínu A z bobúľ a ovocia poskytne telo potrebným antioxidantom, čo je veľmi užitočné pre krásu pokožky a celkový blahobyt. Ovocie a bobule, ktoré obsahujú najviac vitamínu A:
• jablká, hrušky, mango;
• marhule, broskyne, persimmons;
• Rowan, viburnum, divoká ruža, čerešňa;
• černice, rakytník, čierne ríbezle;
• vodové melóny, melóny a hrozno;
• mandarínky;
• figy, ananás.
Kde hľadať vitamín A v lekárni? Prípravy, v ktorých je presne obsiahnuté
Retinol sa nachádza nielen v obchode s potravinami. Samozrejme, uprednostňovanie vitamínov s jedlom, ale niekedy je jednoduchšie a rýchlejšie kúpiť komplex vitamínov. S opatrnosťou je potrebné používať iné lieky: v kombinácii s vitamínom A tetracyklín spôsobuje vážne zdravotné problémy. Nekombinujte príjem vitamínov a alkoholických výplachov, čo vedie k nežiaducim následkom. Prinajmenšom účinok vitamínov prichádza na nič.
Teraz je veľa liekov a komplexov a nie je potrebné sa vystrašiť dvoma strašnými slovami “rybí olej”: moderné vitamíny sa ľahko prehĺtajú, takmer nič necítia. Niekedy sa v injekciách predpisuje vitamín A, potom je potrebný olejový roztok nazývaný A-palmitát.
Kde iné obsahuje vitamín A? Niektoré názvy liekov: Aevit, Retinol, Akvadetrim.
Často je možné nájsť tento vitamín v komplexoch: Complivit, Gendevit, Pangexavit a ďalšie.
Príklady potravín, ktoré obsahujú vitamín A
Vitamín A je nielen užitočný, ale aj veľmi chutný. Tu sú niektoré recepty na jedlá bohaté na túto hodnotnú látku, ktorú možno nazvať “retinolovou bombou”.
Morský šalát
Je pripravený z varených kreviet, zeleru, jabĺk, malého červeného korenia, oblečený zo zakysanej smotany alebo olivového oleja na výber.
Oranžový šalát
Hlavnou zložkou je mrkva. Tento mimoriadne jednoduchý šalát pochádza z detstva: mrkva a jablká sa tretia na strúhadle, obložené kyslou smotanou a lyžicou cukru. Ak je to potrebné, môžete pridať ďalší produkt s vitamínom A – petržlenom.
Špenátová pyľová polievka
Pripravené jednoducho: na varené špenát sa pridá pečené cibule a mrkva, trochu masla a krému, to všetko je šľahačka v mixéri. Hustotu možno upraviť pridaním viac alebo menej múky do pečiva.
Pečeňová pasta
Pri príprave pečeňovej paštiky je hlavnou vecou dlhé uhasenie pečene, takže sa stáva veľmi mäkkou. Potom sa pridajú varené vajcia a varená mrkva, všetko spoločne prechádza cez mlynček na mäso alebo sa rozdrví v mixéri, na konci sa pridá maslo a korenie a zmieša sa.
Kastról z mrkvy
Pre toto jedlo potrebujete 2 mrkvy, maslo (čajovú lyžičku), vajce, múku, mlieko, cukor, soľ. Jemne nakrájané mrkvy sú dusené do mäkkosti, paralelne, omáčka je pripravená z múky a mlieka. Omáčka je kombinovaná s mrkvovým pyré, žĺtkom a penou z bielkovín. Všetko toto je rozložené vo forme, naolejovanej, pečenej v rúre.