Czy mogę podać szczeniętom mleko, twarożek, jogurt lub kwaśną śmietanę? Ile mleka można podać szczenięciu w różnym wieku

Czy mogę podać szczeniętom mleko, twarożek, jogurt lub kwaśną śmietanę? Ile mleka można podać szczenięciu w różnym wieku

Jesteśmy świadomi korzyści płynących z produktów mlecznych, a w szczególności z mleka. Zarówno szczenięta, jak i dorosłe psy potrzebują produktów mlecznych jako źródeł wapnia i białka. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne niuanse, aby nie zaszkodzić zwierzęciu.

Ile lat możesz używać mleka dla szczeniąt?

W naturze szczenięta piją mleko matki przez trzy do czterech miesięcy, po czym przestawiają się na karmę dla dorosłych. W większości przypadków ludzie ekskomunikują szczenięta od swoich matek wcześniej niż w tym wieku i karmią się własnym mlekiem. Z reguły szczenięta małych ras mają do półtora miesiąca. Dużym psom można podawać mleko przez okres do trzech miesięcy.

Psy starsze niż ten wiek nie powinny pić mleka. U małego szczeniaka trzustka wytwarza specjalny enzym, który pomaga rozkładać laktozę znajdującą się w mleku. Im starszy staje się pies, tym mniej takich enzymów produkuje organ trzustkowy.

Niestrawiona laktoza może wywołać wzdęcie brzucha, biegunkę u zwierzęcia, podczas gdy kał zamienia się w żółtawy odcień o specyficznym kwaśnym zapachu. Również apetyt może się pogorszyć u zwierząt domowych, mogą pojawić się wymioty i ogólne osłabienie organizmu. Pies może zaszkodzić nie tylko laktozie, ale także tłuszczowi mlecznemu, który ma duży wpływ na wątrobę.

Jednak niektóre psy zachowują zdolność do trawienia laktozy przez długi czas, ale zdarza się to w rzadkich przypadkach. Tacy właściciele mogą karmić produkty mleczne w starszym wieku, nie martwiąc się o swoje zdrowie. Większość psów sama nie chce spożywać mleka.

Jakiego rodzaju mleko może być podane szczeniętom?

Najlepiej dla szczeniąt nadających się do mleka matki. Jeśli tak nie jest, wówczas można dać noworodkom mleko z mlekiem w proszku. Jednak zakup takiego produktu nie zawsze jest możliwy. Możesz go zastąpić następną formułą. Do przygotowania będziesz potrzebował:

· 200 ml śmietanki;

· 800 ml mleka;

Kilka kropel soku z cytryny;

1

· Jedno jajko;

· 1 ml tetravit.

Wymienione składniki są mieszane. Podziel uzyskaną mieszankę (25% masy szczeniaka) na 6-8 karmień dziennie.

Po upływie czternastu dni od urodzenia w diecie psa można dodać kalcynowany twarożek. W jeden dzień należy podać 80% mieszanki mleko-jajko, 20% sera wiejskiego. Twarog może być przygotowany w następujący sposób: zagotować litr mleka, dodać kilka łyżek stołowych chlorku wapnia.

Psa można również doić mlekiem krowim lub kozim. Nie zaleca się podawania mleka klaczy, ponieważ zawiera dużą ilość laktozy i wody, ale niewystarczającą ilość białek i tłuszczów.

W przypadku połowy litra zwykłego produktu mlecznego należy dodać jedno kurczę lub żółtko przepiórcze i łyżkę śmietany. Żółtko zawiera białko, żelazo, użyteczne mikroelementy, krem ​​zwiększy zawartość tłuszczu w napoju. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie wypić szczeniaka. Należy zauważyć, że jedzenie powinno być ciepłe (około 38 – 39 stopni).

Mleko kozie jest najbardziej przydatne spośród wszystkich wymienionych, ponieważ u psów nie ma prawie żadnych objawów alergicznych.

Ile mleka można podać szczenięciu?

Objętość porcji zależy od wielkości szczeniaka. Jeśli waga matki zwierzęcia wynosi około 5-10 kg, szczeniak powinien otrzymać 70 ml mleka w ciągu pierwszych dwóch dni, kolejne siedem dni – 90 ml na dzień. Jeśli waga matki wynosi od 30 kg lub więcej, zwierzę w ciągu pierwszych dwóch dni będzie potrzebowało 170 ml mleka, aw ciągu następnych siedmiu dni – 230 ml.

Uczucie szczenięcia można określić na podstawie jego zachowania. W przypadku, gdy pies jest zaniepokojony, skrada się, skamle, oznacza to, że jest głodny. Dobrze karmione zwierzątko przez większość czasu jest w stanie uśpienia. Aby poprawić pracę jelit, eksperci zalecają wykonanie masażu brzucha dla szczeniaka. Aby to zrobić, weź bawełniany wacik, zwilżyć go olejem roślinnym i przejść brzuch od pępka do ogona.

Zdrowych szczeniąt ras średnich odzyskać 15 – 20 gramów dziennie, średnie rasy – 50 g, duże – od 150 do 175 g staje się pięć razy bardziej miesiącu życia waga psów małych ras, a waga szczeniąt dużych ras wzrasta dziesięciokrotnie .

Jak wymienić mleko?

Mleko zawiera wapń, który jest niezbędny dla zwierzęcia dla zdrowego rozwoju organizmu. Istnieją jednak inne produkty, które również zawierają ten przydatny związek. Zaleca się zastąpienie mleka sfermentowanymi produktami mlecznymi, na przykład:

1. Twaróg.

Ten produkt powinien być spożywany nawet przez dorosłe psy co najmniej dwa razy w tygodniu. Twaróg jest dobrze przyswajany przez organizm zwierzęcia i przyczynia się do normalizacji przewodu pokarmowego.

2. Jogurt.

Produkt zawiera w swoim składzie fosfor, magnez, białko i bakterie przydatne w jelitach. Jogurt również promuje normalne trawienie pokarmu.

3. Kefir.

Produkt jest bogaty w użyteczne właściwości. Jedyną wadą jest smak. Nie każdy zwierzak będzie chciał go wypić. Lepiej dla psa podawać odtłuszczony jogurt, ponieważ wysoki procent tłuszczu może wywoływać w nim biegunkę. Kefir poprawia układ trawienny, jest dobrze trawiony. Ten produkt może być podawany szczeniakowi do trzech razy w tygodniu.

Również psy mogą otrzymać ser w nagrodę za codzienny trening. Produkt powinien mieć niską zawartość tłuszczu, a także bez substancji barwiących, aromatycznych i innych sztucznych substancji. Dzienna stawka produktu dla małego szczeniaka – 100g do średniej – 150 gramów dla dużego – 200 g Nie dać pupilowi ​​wędzone sery i egzotycznych odmian pleśni. Warto pamiętać, że produkt może wywoływać reakcję alergiczną lub zaburzenie stolca. Kiedy pojawią się te objawy, należy ograniczyć konsumpcję tego przysmaku.

Produkty nie powinny mieć wysokiego procentu tłuszczu, ponieważ niektóre szczenięta mogą wykazywać nadwrażliwość na tłustą żywność, co może prowadzić do biegunki. Warto jednak wziąć pod uwagę, że im mniejsza zawartość tłuszczu w produkcie, tym gorzej wchłaniane jest wapń.

1
Ссылка на основную публикацию
2019