Dlaczego kociak nie je suchej karmy? Co zrobić, gdy kociak nie je suchego pokarmu, bez względu na to, czy jest to niezbędne do przyzwyczajenia

Dlaczego kociak nie je suchej karmy? Co zrobić, gdy kociak nie je suchego pokarmu, bez względu na to, czy jest to niezbędne do przyzwyczajenia

Często miłośnicy kotów borykają się z problemami związanymi z odżywianiem swojego zwierzaka. Jeśli obawiasz się, że Twój kociak nie je suchej żywności, to przede wszystkim musisz zrozumieć powody, dla których zwierzę odrzuca proponowane jedzenie. I dopiero potem podejmij środki, aby zaradzić tej sytuacji.

Powody, dla których kociak nie je suchej karmy:

– Nie lubię jedzenia

Najczęściej kociak nie chce jeść suchej karmy, tylko dlatego, że jej nie lubi. Być może powinieneś spróbować zmienić producenta produktu lub, na początku, przynajmniej zaoferować zwierzęciu kolejny smak tego samego jedzenia. Należy pamiętać, że często zwierzęta mają swoje własne preferencje smakowe, a także ludzi.

– Zwierzę jest za małe, aby jeść stałe jedzenie

Powszechnym powodem odmowy suchych pokarmów jest wiek kotka. Jeśli dopiero zaczynasz uczyć dziecko spożywania pokarmów stałych po okresie karmienia mlekiem matki, możliwe, że zajmie to trochę czasu. Z reguły kocięta przechodzą na taką dietę w wieku nie krótszym niż 4 tygodnie. Ciało kota powinno stopniowo przyzwyczajać się do nowych produktów, więc czasami trzeba tylko czekać. Teraz wyspecjalizowane sklepy oferują szeroki wybór karm dla kotów w różnym wieku, więc możesz dać pierwszeństwo suchej karmie dla najmniejszych.

– Adaptacja

Jeśli wziąłeś kotka i przyniósł go do nowego domu, to na początku może odmówić nie tylko z suchego jedzenia, ale z innego jedzenia. Takie zachowanie może wskazywać, że dziecko nie miało jeszcze czasu na przystosowanie się do nowego środowiska i warunków życia. Potrzebuje czasu, aby przywyknąć do wszystkiego nowego. Również adaptacja może dotyczyć jedzenia, ponieważ tam, gdzie zabrałeś kociaka, może on mieć dietę całkowicie odmienną od tej, którą oferujesz.

– Brudne naczynia

Czasami właściciele nie są zbyt odpowiedzialnym podejściem do karmienia swoich zwierząt domowych i ignorują elementarne zasady higieny. Miski, z których je kotek, mogą być po prostu brudne i wydzielać nieprzyjemne zapachy, które odstraszają zwierzę. Wsypaj jedzenie tylko do czystych naczyń i nie zapomnij go umyć po tym, jak kociak ukończy posiłek, aby cząstki karmy pozostawione w misce nie uległy pogorszeniu.

1

– Uszkodzony produkt

Niektórzy miłośnicy zwierząt domowych wolą kupować suchą żywność w dużych ilościach do wykorzystania w przyszłości. Z tego powodu produkt może stracić smak lub nawet pogorszyć się z powodu długotrwałego przechowywania. Aby tego uniknąć, staraj się kupować żywność w małych ilościach i zawsze przestrzegaj warunków przechowywania podanych na opakowaniu.

– Przekarmienie

Jeśli kotek lubi jeść duże ilości innych pokarmów i ignoruje suchą żywność, istnieje możliwość, że przekarmiłeś je. Być może woli mokre jedzenie lub inne jedzenie, a jeśli po zrezygnowaniu z suchego jedzenia, od razu oferuje mu ulubioną ucztę, nie może przyjmować suchej karmy jako pokarmu.

Możliwe problemy zdrowotne, prowadzące do tego, że kociak nie je suchej karmy

Poza wymienionymi przyczynami porzucania suchej karmy najniebezpieczniejsze mogą być przyczyny związane ze złym stanem zdrowia kociaka. W takich przypadkach zwierzę może całkowicie stracić apetyt. Inne objawy choroby mogą być również wyrażone. Najprawdopodobniej nie posiadając specjalnego wykształcenia, trudno będzie postawić zwierzęciu właściwą diagnozę. Dlatego powinieneś skontaktować się z weterynarzem. Oto najczęstsze problemy zdrowotne, z powodu których kociak nie je suchej karmy:

– Problemy z zębami

– Odwodnienie

– Helminthiasis

– Infekcja wirusowa lub bakteryjna

– Choroby narządów wewnętrznych

Rozwiązania problemu

– Zwróci się do weterynarza

W przypadku braku pewności co do powodów odmowy przyjęcia zwierzaka z suchego jedzenia i podejrzenia, że ​​może to być spowodowane problemami zdrowotnymi, należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą. Po zbadaniu zwierzęcia, przekaże ci dalsze zalecenia, zgodnie z wynikami diagnozy. Twoje zwierzę może wymagać leczenia. Jeśli nie zidentyfikowano żadnych problemów zdrowotnych, wybór dalszego działania należy do Ciebie.

– Aby spełnić preferencje kociaka

Jeśli jesteś przekonany, że twój kociak jest po prostu niegrzeczny i woli wysuszyć jedzenie innych rodzajów jedzenia, wówczas najłatwiejszym rozwiązaniem jest zabranie zwierzaka. Uzupełnij dietę tylko ze swojego ulubionego jedzenia i nie zmuszaj do jedzenia suchej karmy.

– Przyzwyczaj kota do suszenia jedzenia

Wielu właścicieli preferuje tę opcję, ponieważ sucha karma to produkt przeznaczony do zrównoważonej diety kotów. Zdaniem ekspertów, takie jedzenie jest o wiele bardziej przydatne dla organizmu zwierzęcia niż jedzenie domowe.

Jak nauczyć kociaka jeść suchą żywność

Jeśli powody, dla których kociak nie je suchej karmy nie są związane ze zdrowiem, problem ten można rozwiązać samodzielnie. Najważniejsze w tej kwestii jest cierpliwość, ponieważ proces ten może trwać dość długo. Ważne jest, aby instrukcja była wykonywana krok po kroku:

1. Przede wszystkim zacznij stopniowo dodawać suche karmy do znanego jedzenia kotka. Jeśli dziecko przejdzie na pokarm stały po mleku matki, zamocz je w wodzie lub mleku. Jeśli twoje zwierzę jest już dorosłe i po prostu preferuje pokarm o bardziej miękkiej konsystencji, przed dodaniem należy je namoczyć.

2. Obserwując reakcję kociątka na stopniowo zmieniający się skład diety, staraj się stopniowo zwiększać udział suchej karmy w przemoczonej formie w żywności.

3. Po około tygodniu mieszanego odżywiania z namoczonym jedzeniem, spróbuj zacząć dodawać jedzenie w stanie suchym.

4. Jeśli kociak je, proponowane jedzenie, to w ciągu dnia można wlać ekstremalnie suche jedzenie do miski. Jeśli zwierzę odmawia zwykłego posiłku z dodatkiem suchego jedzenia, kontynuuj karmienie go przez jakiś czas przemoczone, a następnie wróć do kolejnych kroków.

W każdym razie proces przyzwyczajania kotka do suchej karmy jest bardzo indywidualny i zależy zarówno od zwierzaka jak i od gospodarza. Dlatego jest najłatwiejszy dla tych, którzy podchodzą do tego zagadnienia cierpliwie i dyskretnie i opierają się na reakcji swojego zwierzaka.

1
Ссылка на основную публикацию
2019